Co kupić dla szczeniaka? Praktyczna wyprawka

Co kupić na początek dla szczeniaka? Co powinna zawierać praktyczna wyprawka dla młodego psa?

Ostatnie, co chcą mieć na głowie osoby, które po raz pierwszy będą zajmować się szczeniakiem, to kompletowanie przydatnych gadżetów w pośpiechu i nieudane zakupy. Sprawdzone wskazówki dotyczące przygotowania psiej wyprawki są wówczas na wagę złota.

Poniższy wpis i lista akcesoriów dla szczeniaka:

  • Powstała na bazie naszych własnych doświadczeń i pełna jest praktycznych pomysłów i wskazówek.
  • Zbiera wszystko, co faktycznie zdało egzamin przy adopcji naszej Funi.
  • Pozwoli wam usprawnić przygotowania – tak abyście mogli skoncentrować się na tym, co najważniejsze w tych pierwszych tygodniach z nowym psem.

Czyli? Na budowaniu więzi i sprostaniu nowej, niekiedy wymagającej roli opiekunów szczeniaka.

Na końcu tekstu czekana was skrócona checklista: wyprawka dla szczeniaka.

Jak przygotować dom na szczeniaka: podstawowe akcesoria

Jak to możliwe, że szczeniaki potrafią (i powinny) spać kilkanaście godzin dziennie… A wydaje się, że rozrabiają i zasikują naszą podłogę przez 24 godziny na dobę? Nie pytajcie. Zamiast tego zadbajcie o to, by maluch miał zapewnione własne, osobne miejsce do odpoczynku. I kiedy śpi – nie budźcie go niepotrzebnie i nie zaczepiajcie.

Zwróćcie też uwagę na to, czy na wierzchu w mieszkaniu nie leżą rzeczy, którymi szczeniak mógłby zrobić sobie krzywdę. Wszystko, w co mógłby się zaplątać, pociągnąć i na siebie zrzucić, sięgnąć i zjeść – lepiej przesunąć, zabezpieczyć i pochować.

W zarządzaniu domową przestrzenią może przydać się bramka rozporowa montowana do futryny lub ściany. Najwygodniejsze są takie, które mają drzwiczki otwierane automatycznie przy pomocy przycisku. My osobiście mamy bramkę materiałową, rozwijaną – montowaną na stałe, za to bez progu.

Legowisko dla szczeniaka

Czy warto od razu kupować legowisko, skoro wiemy że szczeniak i tak pewnie z niego wyrośnie? Pierwsze legowisko może być tanie i przejściowe, ale koniecznie wybierzcie takie ze zdejmowanym pokrowcem. Będzie można łatwo go wyprać w razie toaletowej wpadki.

W rozmiar docelowy możecie się nie wstrzelić, ale lepiej żeby legowisko było za duże, niż za małe. Gdy Funia wyrosła ze swojego pierwszego łóżeczka, wyczyściliśmy je i przekazaliśmy do fundacji działającej na rzecz adopcji psów.

Trening czystości

Uczenie szczeniaka czystości to kwestia metody. My ze względu na porę roku i duże mrozy, zdecydowaliśmy się początkowo na używanie w domu podkładów higienicznych. Zamiast zamawiać przez internet te dedykowane psom, kupowaliśmy dostępne od ręki w każdym Rossmanie podkłady higieniczne do przewijania niemowląt – działają dokładnie tak samo.

A gdy Funia akurat nie trafiała w podkłady, sprzątnąć wpadki z podłogi pomagał nam spray neutralizujący zapachy. Można kupić lub przygotować tego typu spray samodzielnie, na bazie wody, octu i bezpiecznego dla psów olejku eterycznego, we własnej butelce z atomizerem.

Pro tip: w razie toaletowych wpadek na łóżku – wodoodporny ochraniacz na materac ochroni go przed plamami. My kupiliśmy swój w Ikei.

Sprawdzone zabawki i gryzaki dla szczeniaka

Szczeniaki, tak jak wszystkie psy, mają naturalną potrzebę gryzienia. I to tym większą, że wymieniają zęby mleczne na stałe. Zapewnijcie im możliwość bezpiecznej zabawy z elementami memłania. Dzięki temu ofiarą ząbków ostrych jak szpileczki nie padną wasze meble, buty, czy ręce. Nasze top 5 z tej kategorii to:

Czym bawić się ze szczeniakiem?

  • Szarpak na długiej rączce do zabawy w przeciąganie. Rączka zwiększa dystans pomiędzy szczenięcymi ząbkami a naszymi dłońmi i pomaga oduczyć gryzienia rąk. My kupiliśmy sobie taki ze sztucznego futra.
  • Różnego rodzaju pluszaki. Najzwyklejsze, za kilka złotych i bez plastikowych części, kupicie w IKEA – sprawdzą się przy psach bez skłonności do nadmiernej destrukcji. Dla małych niszczycieli polecamy pluszaki dedykowane psom, szczególnie wytrzymałe na gryzienie. Ale zawsze należy to zwrócić uwagę na to, by szczeniak nie zjadał wypełnienia zabawek. U nas najlepiej sprawdzały się pluszaki bez piszczałek, bo te piszczące za bardzo eskalowały emocje.

Jakie gryzaki będą bezpieczne dla szczeniaka?

Pamiętajcie, że ze względu na wymianę zębów na stałe, szczeniaki do 9 miesiąca życia nie powinny mieć dostępu do bardzo twardych gryzaków (czy to z twardych materiałów syntetycznych czy naturalnych, z kopyt czy poroża). Dlatego wybierajcie raczej:

  • Bezpieczne patyki z drzewa kawowego, który obgryza się na miękką miazgę, bez niebezpiecznych drzazg.
  • Gryzaki z bezpiecznych tworzyw sztucznych. Kupiliśmy na przykład ringo i inne miękkie zabawki Beco Pets – zrobione z naturalnej gumy i włókien łuski ryżu. Albo gryzaki Nylabone w wersji Puppy dedykowanej szczeniętom.
  • Gryzaki naturalne – czyli te pozyskiwane z surowców zwierzęcych, poprzez suszenie. Nasz pełen przewodnik po suszonych memłakach znajdziecie tutaj. Ale na szybko dla szczeniaków możemy polecić jelitka wieprzowe, królicze uszy i płucka. Oczywiście w rozsądnych ilościach, jako mały dodatek do diety.

Jak i czym karmić szczeniaka?

Jaka karma dla szczeniaka?

Podstawą diety powinna być dobrej jakości karma odpowiednia dla szczeniąt. Niezależnie od tego na jaki model żywienia się zdecydujecie (karmą mokrą, suchą, modelem mieszanym a może BARFem), pilnujcie kilku rzeczy. Przede wszystkim składu, ale też dopasowania danej diety do stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb waszego szczeniaka. A także zaleceń żywieniowych względem wagi.

Funia jako szczeniak jadła suchą karmę, ale gdyby mogła zostać szczeniakiem raz jeszcze – karmilibyśmy ją tą samą dietą co teraz. Gotowe, świeżo gotowane posiłki w ramach cateringu dla psów Piesotto nadają się dla psów w każdym wieku – możecie przeczytać o tym, komu i czemu je polecamy, a z kodem afiliacyjnym FISIA zgarnąć zniżkę -30% na pierwsze dwa zamówienia.

Jeśli karmicie szczeniaka suchą karmą, część z dziennej porcji może posłużyć wam do nagradzania psa np. za załatwianie się na dworze lub na zajęciach w psim przedszkolu. Jeśli zdecydujecie się na smaczki, nie muszą być dedykowane szczeniętom, ale niech będą naprawdę dobrej jakości. Najlepiej by były niewielkie lub łatwe do połamania na maleńkie kawałki, tak by szczeniak nie dostawał ich za dużo.

Miski zwykłe i interaktywne

Na jedzenie i wodę do picia potrzebne są oczywiście miski. Można kupić specjalne miseczki dla psów, można też użyć dowolnych ceramicznych czy emaliowanych (jak my, miseczek w Muminki). Byle tylko były stabilne, a brzegi nie były za wysokie i nie utrudniały picia.

Aby urozmaicić podawanie posiłków, polecamy też zabawki i gryzaki służące do jedzenia, np.:

  • Wszelkiego rodzaju miski interaktywne. To zazwyczaj plastikowe miski z labiryntem wypustek, spośród których jedzenie trzeba wydłubywać. Stopień trudności trzeba dopasować do możliwości psa – inaczej będzie się frustrować, zamiast cieszyć tego rodzaju zadaniem.
  • Na płaskich lickimatach rozsmarowuje się mokre jedzenie, do wylizywania spomiędzy gumowych przegródek. Według nas to fajniejsza, łatwiejsza alternatywa dla kongów.
Pies siedzący na pudełku z dostawą cateringu dla psów Piesotto

Podstawowe akcesoria spacerowe dla szczeniaka

Nosidełko dla szczeniaka

Dużo mówi się o tym, jak z behawioralnego punktu widzenia szkodliwa przy socjalizacji szczeniąt może być rygorystyczna kwarantanna i kompletne odseparowanie psa od świata w tym czasie, gdy powinien się z nim zapoznawać.

W miejscach, w których jest statystycznie większa szansa na bezpośrednią styczność z potencjalnie groźnymi zarazkami, z pomocą może przyjść noszenie szczeniaka na rękach. Lub żeby było wygodniej – w specjalnym nosidle. Możemy w ten sposób zabrać go np. do weterynarza, komunikacji miejskiej, czy nawet kawiarni – i pokazać mu je z tej perspektywy.

Sprzęt spacerowy

Podstawowy zestaw spacerowy dla każdego psa, nie tylko szczeniaka, to: adresówka, smycz i szelki lub obroża.

Jeśli trafia do was naprawdę maleńki szczeniak, warto zacząć przyzwyczajać go do sprzętu spacerowego etapami. Najłatwiej zacząć od samej obroży. Jest lżejsza, nie “uciska” w tylu miejscach co szelki, no i prościej się ją zakłada.

Jeśli chodzi o szelki, polecamy model guard. Nasza Funia jako szczeniak była tak maleńka, że zanim dorosła do swoich pierwszych porządnych szelek, nosiła na spacery kocie szeleczki!

Adresówka to identyfikator z naszymi numerami telefonów i imieniem psa. Standardowe metalowe blaszki obijają się wydając nieprzyjemne dźwięki. Dlatego my przerzuciliśmy się na ciche adresówki noszone na stałe na szyi w formie cienkiej linki paracord z numerem telefonu wypisanym koralikami – dostaliśmy je w prezencie ze sklepu Szopsy (z kodem “FISIA” kupicie je tam z rabatem -10%).

Nasze ulubione smycze to te przepinane, minimum 3-metrowe. Nim nauczycie szczeniaka bezbłędnego przywołania i zasad psiego savoir vivru na spacerach przydać się może dłuższa linka spacerowa. Kilku- lub kilunastometrowa, dobrana adekwatnie do wielkości psa. My polecamy te leciutkie, z wodoodpornego materiału biothane/PVC. Nie niszczą i nie brudzą się ciągnąc się za psem po ziemi, podczepione do szelek.

Sprzątanie psich kup to nasz psi obowiązek, a przy szczeniakach często też element obowiązkowej procedury przeciwpasożytniczej. My wybieramy do tego biodegradowalne woreczki.

Pro tip: jeśli szczeniak pojawi się w waszym domu zimą, przy minusowych temperaturach, być może przyda mu się dodatkowe ubranko na spacery. Funia przestała się trząść i zaczęła radośnie śmigać gdy tylko kupiliśmy jej bluzę (z której zaraz wyrosła).

Przydatne gadżety dla opiekunów szczeniaka

Książeczka zdrowia dla szczeniaka

Książeczka zdrowia to podstawowy dokument zdrowia każdego psa. Pomaga przestrzegać terminów szczepień, badań i zabiegów profilaktycznych. Niestety, większość książeczek zdrowia dostępnych na rynku jest nie dość że brzydka, to niepraktyczna, dlatego stworzyliśmy własną książeczkę zdrowia psa.

Nasza książeczka jest przepięknie zaprojektowana i zilustrowana, całkowicie wolna od reklam i funkcjonalna. Ale to nie wszystko. Oprócz tego macie miejsce by uzupełnić dodatkowe informacje, jak np. alergie pokarmowe, aktualne wymiary potrzebne do zakupu obroży, szelek, ubranek czy legowiska, jest też przestrzeń na monitorowanie wagi psa. Przyda się to zwłaszcza przy szczeniaku!

A na deser, dodaliśmy do książeczki profesjonalne porady o savoir-vivrze w poczekalni weterynaryjnej i wsparciu psa w czasie badań i ściągę z produktami toksycznymi dla psów.

Książki i webinary o wychowaniu szczeniaka

Przygarniając pod swój dach szczeniaka warto też odświeżyć swoją wiedzę na temat szczenięcych potrzeb. Zanim wybierzecie się na zajęcia psiego przedszkola, polecamy wam dawkę wiedzy teoretycznej. Paka dla szczeniaka to zestaw 5 webinarów, cheklist i mini-ebooków od Wojtków Szkolenia, które pomogą wam ogarnąć tematy takie jak:

  1. Nauczenie psa czystości.
  2. Problem szczenięcego podgryzania.
  3. Socjalizacja psów.
  4. Komunikacja psów.
  5. Podstawowe potrzeby psów.

Mamy dla was afiliacyjny kod zniżkowy na -20% rabatu na waszą kopię Paki Szczeniaka: FISIA20. Z naszym kodem kupicie też inne webinary oraz ebooki Wojtków z tym samym rabatem: to fajny starter pack dla kogoś, kto chce zagłębić w temat psich potrzeb i komunikacji. Polecam, bo sama kończyłam w tej szkole kursy zawodowe!


Ile kosztuje wyprawka dla szczeniaka?

Na koniec pytanie, które zastanawia wszystkich: ile kosztuje wyprawka dla szczeniaka?

Naprawdę będzie to zależeć od was i waszego podejścia do sprawy. Wiele rzeczy, które kupuje się małemu psu, może zniszczyć się w procesie jego dorastania – czy to od plam po wpadkach toaletowych, czy w trakcie zabawy, skubania i podgryzania, ale szczeniak może też z nich zwyczajnie wyrosnąć.

Dlatego jeśli macie wątpliwości, czy warto kupować daną rzecz, zachęcamy do szukania nie tylko tanich alternatyw słabej produkcji, ale też akcesoriów z drugiej ręki. Można ich znaleźć naprawdę dużo na Vinted czy OLX.

Naszym zdaniem lepiej najlepiej zainwestować w to, co na pewno się przyda i z czego każdy szczeniak na pewno skorzysta. Czyli? W dobrej jakości jedzenie, gryzaki, książeczkę zdrowia oraz waszą edukację. Zajęć psiego przedszkola czy webinarów o opiece nad szczeniakiem nie warto odkładać na potem, gdy szczeniak już dorośnie. Do tego koniecznie adresówka i porządny sprzęt spacerowy, który nie zawiedzie gdy pies mocniej pociągnie.

To tyle! Jesteście już gotowi na szczeniaka? Czeka na was jeszcze nasza podsumowująca checklista, no i mnóstwo wspaniałych przygód, dziabania po rękach, przypadkowych kałuż na parkiecie i wieczornych głupawek. Powodzenia!

Wyprawka dla szczeniaka: lista zakupów

  • LEGOWISKO
  • PODKŁADY HIGIENICZNE
  • SPRAY NEUTRALIZUJĄCY ZAPACHY
  • SZARPAK NA DŁUGIEJ RĄCZCE
  • GRYZAKI: NATURALNE I Z BEZPIECZNYCH TWORZYW SZTUCZNYCH
  • PLUSZAKI
  • DOBREJ JAKOŚCI KARMA I SMACZKI
  • MISKI NA WODĘ I DO JEDZENIA
  • DO UROZMAICENIA JEDZENIA: MISKI INTERAKTYWNE, LICKIMATY
  • NOSIDEŁKO
  • ADRESÓWKA, SMYCZ, SZELKI / OBROŻA
  • LINKA TRENINGOWA
  • WORKI NA KUPY
  • KSIĄŻECZKA ZDROWIA

Przy okazji odsyłamy też do inwentaryzacji całego naszego psiego dobytku. Znajdziecie tam polecenia konkretnych, sprawdzonych akcesoriów oraz gadżety dla psów w każdym wieku, które na pewno przydadzą się gdy wasz szczeniak podrośnie.

(Za portret rodzinny Fisi i małej Funi dziękujemy kolektywowi Piesek Warszawski!)

Magdalena Kobus • HAU@FISIA.PL

Kynoedukatorka, dyplomowana trenerka i behawiorystka psów, specjalistka w dziedzinie komunikacji – zarówno tej psiej, jak i ludzkiej.

Zawodowo zajmuję się pisaniem, tworzeniem treści edukacyjnych i strategii komunikacji. Prowadzę warsztaty, wykłady, a także instagrama i bloga z poradami dla opiekunów i opiekunek psów. Współpracuję z markami oferującymi usługi lub produkty dla psów: znając specyfikę branży, usprawniam ich komunikację z klientami.
Moją misją jest promowanie świadomej opieki nad psami i odpowiedzialnej adopcji. Wierzę, że psy zasługują na nasze zrozumienie, a relację z nimi warto budować w oparciu o empatyczną komunikację oraz metody pracy zgodne z naukowo potwierdzonymi standardami z zakresu etologii, wiedzy o potrzebach i szkoleniu psów.

Zobacz też

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *