Książeczka zdrowia psa: jak wypełnić, którą kupić?

Książeczka zdrowia psa to podstawowy i najważniejszy dokument zdrowia każdego psa. Ale czy wiesz, która będzie najlepsza dla twojego psa? W tym wpisie:

 • omówimy, co obowiązkowo powinno się znaleźć w książeczce zdrowia psa i czy istnieje jeden obowiązujący wzór książeczek,
 • przypomnimy na co zwracać uwagę przy uzupełnianiu książeczki,
 • polecimy wydaną przez nas książeczkę zdrowia psa – jedyną taką na rynku, pięknie zaprojektowaną i funkcjonalną!

Książeczka zdrowia psa – obowiązek czy dodatek?

Zacznijmy od podstaw: czy pies musi w ogóle posiadać książeczkę zdrowia?

Otóż nie! Mało kto o tym pamięta, ale sama książeczka nie jest dokumentem obowiązkowym. Jedyna obowiązkowa dokumentacja medyczna, jaką musi posiadać każda opiekunka i opiekun psa, to dowód aktualnego szczepienia przeciw wściekliźnie.

Po co w takim razie psu książeczka zdrowia i czy warto wydawać na nią pieniądze? Naszym zdaniem tak! Książeczka:

 • Pomaga uporządkować podstawowe informacje dotyczące zdrowia psa w jednym miejscu, niezależnie od tego gdzie pies odbywa się wizyta.
 • Pomaga przestrzegać terminów szczepień, badań i zabiegów profilaktycznych.
 • Jest wygodnym sposobem na to, by dowód szczepienia mieć zawsze ze sobą – w domu czy w podróży.

Co powinna zawierać książeczka zdrowia psa?

Teoretycznie – tylko miejsce na wpisanie dowodu szczepienia przeciw wściekliźnie. A w praktyce?

Idealnie byłoby gdyby książeczka miała miejsce na różne inne przydatne informacje dotyczące psa. Jakie? Na przykład:

 • Informacje takie jak data urodzin lub adopcji, dane kontaktowe opiekunów psa, ale także hodowli lub schronisku czy fundacji, z której pochodzi
 • Miejsce na numer identyfikacyjny, który pies otrzymuje podczas czipowania
 • Miejsce na szczepienia: przeciw wściekliźnie oraz przeciwko różnym innym chorobom zakaźnym
 • Informacje o odbytym odrobaczniu
 • Informacje o użytych preparatach przeciwkleszczowych
 • Miejsce na poświadczenie kastracji, lub informacje o przebytych cieczkach
 • Miejsce na szczegóły wizyt i leczenia

Po co w ogóle zapisywać te wszystkie informacje? Bo przy większości z nich kluczowe do zapamiętania będą daty – dzięki temu będziemy wiedzieć do kiedy działać będą zastosowane szczepienia, użyte leki czy preparaty, itp. Za dużo szczegółów? Bez przesady, przecież nie wszystko uzupełnia się przy każdej wizycie w lecznicy weterynaryjnej – a lepiej jednak mieć wszystko zebrane w jednym miejscu.

Czy istnieje ładna książeczka zdrowia psa?

Niestety najbardziej charakterystyczną cechą wszystkich książeczek zdrowia jest… No właśnie, co? Okropna oprawa wizualna! Wszystkie książeczki, które do tej pory widziałyśmy i których używałyśmy, były nie tylko zwyczajnie brzydkie, ale też mało praktyczne. Czemu?

Dlatego, że książeczki to idealny nośnik reklamowy. Zazwyczaj produkują je firmy związane z branżą kynologiczną by umieszczać w środku wstawki ze swoimi produktami. Oznacza to, że pełne są nie tylko reklam karm, leków i innych preparatów weterynaryjnych, ale też i generycznych, stockowych zdjęć psów. Takich książeczek pełno jest do kupienia na Allegro i w lecznicach weterynaryjnych.

Poza tym zapewne robione są po kosztach, często bez przemyślenia; być może przez kogoś kto nie zna się ani na projektowaniu, ani w ogóle na psach… Bo choć w większości książeczek pojawiają się niezbędne kategorie, to ilość miejsca i kartek im poświęcona wydaje się często przypadkowa… A do tego nadal brakuje nam w nich jeszcze paru innych rzeczy!

Brzmi to jak koszmar dla kogoś, kto zwraca uwagę na detale i przedmioty, którymi się otacza. Zwłaszcza, jeśli tak jak my, uwielbiacie gdy wasz pies ma ładne szelki, śliczne, wygodne legowisko i inne funkcjonalne gadżety… to książeczkę zdrowia też mógłby mieć fajną, prawda?

Dlatego stworzyłyśmy własną książeczkę zdrowia psa!

Czym rożni się nasza książeczka zdrowia psa od innych książeczek dostępnych na rynku?

 • Jest przepięknie zaprojektowana i zilustrowana.
  Autorką całości projektu jest Kasia Łubińska. Każda z ilustracji została stworzona przez nią specjalnie z myślą o naszej książeczce.
 • Całkowicie wolna od reklam!
 • Jest funkcjonalna i praktyczna. Czyli zawiera tyle tabelek i kartek ile trzeba – zostawiamy wam wystarczająco dużo miejsca by uzupełniać ważne informacje i daty.
 • Ale to nie wszystko! Oprócz tego macie dedykowane miejsce by ją spersonalizować i uzupełnić dodatkowe informacje odnośnie waszego psa, jak np. alergie pokarmowe, grupę krwi, czy cokolwiek tylko uznacie za istotne.
 • Zawiera miejsce na monitorowanie wagi psa, ale też by zanotować jego aktualne wymiary potrzebne do zakupu obroży, szelek, ubranek czy legowiska.

Czemu nasza książeczka zdrowia psa jest wyjątkowa?

Książeczka zdrowia psa została stworzona przez nas w ramach projektu edukacyjnego Szczekawka, w którym to łączymy nasze kompetencje trenerskie i komunikacyjne by w przystępny sposób przekazywać wam wartościowe treści o życiu z psami. Tak jak lubimy najbardziej – mądrze, ale z przymrużeniem oka.

Dlatego nasza książeczka zdrowia jest pełna przyjemnych niespodzianek! Jakich?

 • Zawiera przydatne porady o savoir-vivrze w poczekalni weterynaryjnej i wsparciu psa w czasie badań.
 • Znajdziecie w niej ściągę z produktami toksycznymi dla psów.
 • Jest też miesięczny rozkład roku rozrysowany na jednej kartce, by móc odpowiednio zaplanować wszystkie badania profilaktyczne.
 • Razem z książeczką otrzymacie kod QR do pobrania dodatkowych kart na szczegóły i opisy wizyt lekarskich, do samodzielnego wydruku w domu, w formacie A4. Uzupełnione karty możecie trzymać w segregatorze razem z np. wynikami badań.

Pracując nad naszą książeczką zdrowia, nie zaprosiłyśmy natomiast do współpracy żadnej lekarki ani lekarza weterynarii. Czemu? Bo uważamy, że jedynym słusznym miejscem do udzielania porad weterynaryjnych jest lecznica i gabinet – i niezbędne jest do tego zbadanie psa oraz przeprowadzenie wywiadu z opiekun(k)ami.

książeczka zdrowia dla psa leży otwarta na stronie z danymi psa, obok kubek z kawą i kolorowe długopisy


Oprócz tego na samym początku książeczki zostawiłyśmy dla was dodatkowe miejsce na opisanie waszego psa. Po pierwsze, można tu zanotować ogólne informacje zdrowotne – np. przewlekłe choroby, przyjmowane leki. Tak, by były pod ręką, w jednym miejscu, na samym wierzchu książeczki.

Po drugie, dodałyśmy kilka pytań pomocniczych do opisania trybu życia waszego psa i różnych potencjalnych czyhających na niego pułapek. Możecie zaznaczyć, czy wasz pies lubi taplać się w kałużach, czy jeździ na spacery za miasto, albo czy ma tendencję do zjadania jedzenia nieprzeznaczonego dla psów. Te informacje wbrew pozorom mają więcej niż tylko wartość anegdotyczną.

Przykładowo, jeśli wasz pies ma styczność z wodą – czy to pływając, czy taplając się w kałużach – warto poinformować o tym weterynarza, który może wówczas zlecić dodatkowe szczepienie przeciwko leptospirozie.

Zdjęcie książeczki zdrowia dla psa otwartej na miejscu z informacjami o psie

Czy można kupić “staremu” psu nową książeczkę?

No pewnie, że można!

Ponieważ książeczka zdrowia psa nie jest obowiązkowym dokumentem, możecie wymienić ją w dowolnym momencie. Jedyne co musicie mieć zawsze ze sobą to dowód aktualnego szczepienia na wściekliznę – dlatego w naszej książeczce zostawiłyśmy specjalne miejsce na przeklejenie tego aktualnego, ze starej książeczki.

To samo tyczy się scenariusza, w którym wasza stara książeczka się zgubi. Wówczas możecie poprosić waszą klinikę weterynaryjną o wydanie duplikatu zaświadczenia o aktualnym szczepieniu na wściekliznę na podstawie wypisu z wizyty, która powinna być w systemie. I od razu kupić nową książeczkę zdrowia, już fajną i ładną.

Nasza książeczka zdrowia nada się zatem dla wszystkich psów, nie tylko dla szczeniaków. Sprawdzi się też idealnie jako prezent dla rodziny czy znajomych – czy to z okazji adopcji, czy urodzin ich psa. Polecamy ją wam serdecznie – tak samo, jak polecamy monitorować i dbać o zdrowie waszego psa regularnie. Ułatwi wam ten obowiązek i sprawi, że będzie o przyjemniejszy, niż dotychczas!

Magdalena Kobus • HAU@FISIA.PL

Kynoedukatorka, dyplomowana trenerka i behawiorystka psów, specjalistka w dziedzinie komunikacji – zarówno tej psiej, jak i ludzkiej.

Zawodowo zajmuję się pisaniem, tworzeniem treści edukacyjnych i strategii komunikacji. Prowadzę warsztaty, wykłady, a także instagrama i bloga z poradami dla opiekunów i opiekunek psów. Współpracuję z markami oferującymi usługi lub produkty dla psów: znając specyfikę branży, usprawniam ich komunikację z klientami.
Moją misją jest promowanie świadomej opieki nad psami i odpowiedzialnej adopcji. Wierzę, że psy zasługują na nasze zrozumienie, a relację z nimi warto budować w oparciu o empatyczną komunikację oraz metody pracy zgodne z naukowo potwierdzonymi standardami z zakresu etologii, wiedzy o potrzebach i szkoleniu psów.

Zobacz też

2 Comments

 1. […] naszej książeczce zdrowia znajdziecie też specjalną rozpiskę z produktami niebezpiecznymi dla […]

 2. […] Nie znaczy to, że każdy rasowy pies będzie przejawiać w identyczny sposób pełen zestaw konkretnych zachowań cechujących daną rasę. Tym bardziej nie mamy takiej gwarancji w przypadku kundelków, w których różne aspekty ras z założenia są pomieszane. Trzeba poświęcić czas na ich obserwację, by lepiej poznać przejawiające się w ich zachowaniach cechy. Warto też notować sobie takie spostrzeżenia, bo mogą się one zmieniać z czasem – dlatego np. w naszej książeczce zdrowia jest na to specjalne miejsce: […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *