Najlepszy catering dla psa? Recenzujemy Piesotto

Catering dla psa porównuje się często do diety pudełkowej dla ludzi. Jak działa, czy jest dla każdego, ile kosztuje i który wybrać? Na warsztat bierzemy i recenzujemy Piesotto, świeżo gotowane jedzenie dla psów z dostawą do domu. Czy warto go spróbować? Poznajcie naszą opinię.

Nasze psy są na tej diecie od grudnia 2021. O wszystkich plusach i minusach tego rozwiązania napiszemy wyczerpująco, ale jeśli chcecie przetestować Piesotto sami – mamy też dla was afiliacyjny kod rabatowy -30% –”FISIA” – na aż dwa pierwsze zamówienia.

Jak działa catering dla psów?

Catering dla psów działa podobnie jak popularne “pudełka” zamawiane przez ludzi. Gotowe, świeżo ugotowane posiłki w wybranym przez was smaku dostarczane są do domu, pod drzwi.

Czym psi catering różni się od karmy suchej i mokrej w puszkach? Przede wszystkim stopniem przetworzenia. Piesotto gotowane jest w niskich temperaturach, a następnie zamrażane w porcjach. Posiłki mają krótki termin przydatności do spożycia. Dzięki temu do miski psa trafia naprawdę świeże, mało przetworzone, pełnowartościowe jedzenie.

Ale psy to nie ludzie, więc mają nieco inne potrzeby. Czy Piesotto je spełnia?

O to dba autorski algorytm Piesotto. Spyta was o wiek, wagę, rasę (można dumnie wybrać kundelka!), płeć oraz ew. kastrację psa. Ale to nie wszystko! Do tego trzeba uzupełnić informacje o aktualnej sylwetce, trybie i rodzaju codziennej aktywności, a także tym jak w tej chwili żywimy psa.

Ankietę polecamy uzupełnić szczerze. Po to, by prawidłowo określić potrzeby, ale i cele żywienia (bo są też przecież psy, którym zalecono schudnąć lub przytyć). Na tej podstawie w kilka sekund kalkulator Piesotto wyliczy dzienną porcję jedzenia waszego psa. Od razu będzie widać także jego zapotrzebowanie kaloryczne, oraz – jaki będzie jego koszt cateringu:

kalkulator diety piesotto zrzut ekranu i wyliczeń tego jak powinien wyglądać catering dla psa
Tu widać przykładowe wyliczenie Piesotto dla Fisi, od razu z aktywną naszą zniżką na pierwsze dwa zamówienia

Jeśli wasz pies choruje lub ma alergię – będzie miejsce by uwzględnić to w ankiecie. Przy niektórych specyficznych schorzeniach tego typu żywienie nie będzie zalecane i otrzymacie wówczas taką informację. A w razie wątpliwości macie zawsze możliwość skonsultowania diety psa z dietetyczką Piesotto.

Na sam koniec ankiety czeka na was najprzyjemniejsza część. Wybór smaków menu dla psa!

Analiza etykiety: czy skład Piesotto jest dobry?

Na ten moment Piesotto ma w swojej ofercie aż pięć smaków posiłków do wyboru:

 • Szlachetna jagnięcina
 • Soczysta wołowina
 • Delikatny indyk
 • Aromatyczna kaczka
 • Świeża rybka

Poniżej dla przykładu wklejamy wam skład kompozycji Delikatny indyk i Aromatyczna kaczka, które zamawiamy dla naszych psów:

Delikatny indyk: Indyk 60% (mięso z indyka 67%, wątroba z indyka 16%, bulion 10%, serce z indyka 7%), bataty, marchewka, szpinak, soczewica, olej rzepakowy, jabłko, seler, groszek, siemię̨ lniane, dodatek mineralno-witaminowy, drożdże browarnicze suszone.

Aromatyczna kaczka: Kaczka 60% (mięso z kaczki 72%, serce z kaczki 15%, bulion 8%, wątroba z kaczki 5%), dynia, puree z batata, szpinak, olej rzepakowy, siemię lniane, drożdże browarnicze suszone, dodatek mineralno-witaminowy.

Największa zaleta składu Piesotto? Jest krótki i prosty, a składniki znane nam wszystkim doskonale. Od razu widać, że jedzenie nie zawiera sztucznych barwników czy konserwantów. Poza tym Piesotto jest bez zbóż, glutenu, kukurydzy, nabiału czy soi. Stworzone z myślą o potrzebach żywieniowych psa.

Zauważcie też, że w składzie Piesotto przy mięsie podane jest dokładnie ile procent pochodzi z mięsa mięśniowego, a ile z podrobów. Duży plus za taką transparentność, o którą inne marki tego typu trzeba by dopytywać w wiadomościach! Przykładowo, równie popularny catering dla psów Psibufet nie podaje na swojej stronie takiej informacji.

Kolejna zaleta? Wszystkie kompozycje Piesotto są monoproteinowe, czyli oparte na tylko jednym rodzaju mięsa – a dzięki temu jednym źródle białka. Doceni to każda osoba, która ma świadomość nietolerancji żywieniowych u swojego psa i zalecenie, by żywić go tylko jednym rodzajem mięsa.

Ponadto każda z kompozycji smakowych Piesotto przygotowana została ze składników jakości human grade. Co to oznacza? Że to samo jedzenie, które wyląduje w misce psa, jest na tyle wysokiej jakości, że nadaje się do spożycia przez ludzi.

Zdjęcie dwóch saszetek cateringu dla psów Piesotto: smak soczysta wołowina i delikatny indyk

Co będzie zdrowsze: dieta pudełkowa czy gotowanie psu w domu?

Czym w takim razie Piesotto różni się od domowego obiadu? I czy nie można po prostu oddać psu trochę mięsa i warzyw z gotowania swojego domowego posiłku?

Nie, bo samo mięso i warzywa w diecie psa to nie wszystko!

Posiłki dla psa powinny być pełnowartościowe, czyli zbilansowane tak, by zawierały wszystkie niezbędne wartości odżywcze w przeliczeniu na konkretną wagę psa.

Aby jedzenie gotowane przez nas w domu spełniało normy żywieniowe Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF), musi być przygotowane precyzyjnie według danego przepisu. Odpowiedzialne żywienie psa gotowaną domową dietą w niczym nie przypomina “resztek ze stołu” serwowanych psom w niektórych domach.

Takie gotowanie wymaga od opiekunów większego zaangażowania. Trzeba wiedzieć co, w jakiej ilości i jak gotować psu! Oprócz czasu, trzeba więc zainwestować w to także sporo wiedzy. Jeśli ich nie mamy – możemy zamówić catering dla psa, taki jak Piesotto, by ktoś zrobił to wszystko za nas.

Zwróćcie uwagę, że pod każdą z kompozycji smakowych Piesotto znajdziecie też rozpiskę dodatków dietetycznych i składników analitycznych, oraz kaloryczność karm. Będą się one różnić pomiędzy kompozycjami. Warto wybrać menu psa nie tylko na podstawie jego preferencji smakowych, ale też biorąc pod uwagę wartości istotne z punktu widzenia zdrowia i indywidualnych potrzeb.

Nie istnieje jeden idealny sposób żywienia uniwersalny dla wszystkich psów. Czemu? Bo każdy pies ma swoje własne, specyficzne potrzeby.

Ale to opiekunowie i opiekunki najlepiej wiedzą, o które z nich zadbać i które z nich powinny być priorytetem. Jeden pies może potrzebować karmy o niższej zawartości tłuszczu, innemu służyć będzie wyższy poziom włókna, i tak dalej.

W Piesotto jest z czego wybierać. Dla przykładu – tak prezentują się różnice w składnikach analitycznych pomiędzy smakiem Delikatny indyk a smakiem Świeża rybka, który również zamawiamy dla naszych psów z Piesotto:

Delikatny indyk: Białko: 17,6%, Oleje i tłuszcze surowe: 6,9%, Popiół surowy: 1,6%, Włókno surowe: 0,6%, Wapń: 0,31%, Fosfor: 0,28%, Energia metaboliczna: 140 kcal / 100g

Świeża rybka: Białko: 12,8%, Oleje i tłuszcze surowe: 5,7%, Popiół surowy: 2,1%, Włókno surowe: 0,6%, Wapń: 0,38%, Fosfor: 0,36%, Energia metaboliczna: 120 kcal / 100g

Subskrypcja Piesotto: jak działa dostawa psiego cateringu do domu?

Piesotto zamawia się w modelu subskrypcyjnym. Jedzenie przygotowane zostanie dla psa zgodnie z wyliczeniami, a następnie wygodnie spakowane w indywidualne saszetki z dzienną porcją i zamrożone. Taki zapas saszetek na kilkanaście dni zostanie następnie spakowany w specjalną folię termiczną utrzymującą temperaturę oraz kartonowe pudełko, które pod wasze drzwi dostarczy kurier. W cenie cateringu!

W domu należy przełożyć zapas Piesotto do zamrażarki, a pojedyncze porcje karmy rozmrażać na bieżąco tak jak rozmrażałoby się swoje jedzenie. Na przykład w lodówce przez noc, lub delikatnie podgrzewając w ciepłej wodzie.

Dzięki subskrypcji zanim zapas jedzenia się skończy, pod drzwi trafi kolejna paczka z cateringiem Piesotto – i nie trzeba będzie pamiętać o ponownym zamawianiu.

Oczywiście subskrypcję w każdej chwili możecie zatrzymać albo wznowić, bez tłumaczenia się czemu to robicie.

Pies siedzący na pudełku z dostawą cateringu dla psów Piesotto

Zalety psiego cateringu: zdrowo, smacznie i wygodnie

Dla nas, opiekunów, psi catering jest niesamowicie wygodny. Wszystko jest idealnie odmierzone, spakowane, obliczone. Po prostu – do domu przychodzi gotowe jedzenie dla psa i tyle!

Nie mieliśmy nigdy problemu z kurierem dostarczającym nasze zamówienia, zawsze trafiają do nas w całości, idealnie spakowane. Paczka z jedzeniem ląduje na naszej wycieraczce, skąd trafia do lodówki a stamtąd prosto do miseczki. Każdą z zużytych folijek można wrzucić do kosza na plastik i metal, tak samo prostej segregacji podlega reszta opakowania.

Natomiast zdaniem naszych psów największą zaletą cateringu jest to, że jest zwyczajnie smaczny. Najbardziej wiarygodną opinią w tej kwestii jest wylizana do czysta miska po jedzeniu.

A co mówi o tym nauka? W ostatnio czytanej książce, “Zdrowy pies. Jak sprawić by twój przyjaciel zachował zdrowie i witalność jak najdłużej”, trafiłam na następujące słowa:

“Wszelkie korzystne zmiany prowadzące do wydłużenia życia zaczynają się od pożywienia. Transformacje, które istotnie poprawiają jakość naszego życia na tej planecie i wydłużają jego czas, zależą od pokarmu i odżywiania, niezależnie od tego, czy jesteście ludźmi czy psami.”

Rodney Habib, Karen Becker

Autorzy przytaczają ciekawy argument na rzecz karm poddanych łagodniejszej obróbce termicznej niż wysokoprzetworzona karma sucha:

“Badania wykazują, że wraz ze wzrostem ilości suchej karmy w diecie psa zwiększa się ryzyko nadwagi, otyłości oraz wystąpienia objawów zapalenia ogólnoustrojowego (różne stany zapalne)”.

To trzeci argument na rzecz Piesotto – taka dieta może być dla psa zwyczajnie zdrowa.

Cena psiego cateringu: ile kosztuje Piesotto i czy jest tego warte?

W naszej opinii – tak! Wiadomo, że świeżo gotowane psie jedzenie przyrządzone z wysokiej jakości składników będzie kosztować więcej niż sucha karma. Marzyło by się nam, żeby wszystkie pieski były karmione tak dobrze!

Jakość kosztuje. Ile konkretnie? Cena będzie inna dla każdego psa. Koszt Piesotto uzależniony jest od wielu czynników, takich jak waga, wiek, aktywność fizyczna. Najszybciej będzie obliczyć to indywidualnie przy pomocy kalkulatora Piesotto

Ale co istotne, catering dla psa nie jest wcale dietą dużo droższą od puszek – a w porównaniu z cenami niektórych z nich, potrafi wypaść nawet konkurencyjnie.

Przy zamawianiu Piesotto nie trzeba też martwić się jeżdżeniem do sklepu, pamiętaniem o zamówieniach, czy kosztach wysyłki – bo dostawa jest w cenie.

Zdjęcie psa jedzącego catering dla psa z miski z napisem Piesotto

Jak psi catering sprawdza się w akcji?

Tym, którzy narzekają, że catering dla psa nie nadaje się do mat węchowych, polecamy inne sposoby żywienia interaktywnego. Na rynku jest wiele gumowych gryzaków dla psa, które można wypełniać jedzeniem – nie tylko kongi, ale też naszym zdaniem fajniejsze topple czy zabawki w innych kształtach. Oprócz tego przy Piesotto sprawdzą się wszelkiego rodzaju plastikowe miski z wypustkami, kręciołkami, a także wszelakie lickimaty (nasze psy mają kilka ulubionych zabawek do karmienia interaktywnego).

Dla chcącego nic trudnego – rozwiązanie zawsze się znajdzie. Można nawet przełożyć porcję Piesotto do specjalnej silikonowej tubki z szeroką szyjką i nagradzać psa w czasie treningu wyciskając w niej odrobinę jedzenia do zlizania. Da się!

Tak samo w czasie wakacji, można zabrać ze sobą saszetki Piesotto w torbie izolacyjnej do pensjonatu, hotelu albo wynajmowanego domku, jeśli tylko jest tam lodówka. Albo jeszcze lepiej – przekierować daną dostawę psiego cateringu pod wakacyjny adres, za darmo! Nie uda się chyba tylko jeśli jedziecie z psem pod namiot; wtedy chyba jedyne rozwiązanie, to na chwilę przerzucić się odpowiednio wcześniej na puszki.

Czy można karmić psa mokrą i suchą karmą na raz?

Dla osób, które nie chcą rezygnować z porcji suchego jedzenia w diecie psa na rzecz używania go w treningu, polecamy rozważenie opcji żywienia psa w modelu mieszanym. Oznacza to częściowo żywienie go karmą mokrą – np. cateringiem Piesotto, a częściowo karmą suchą. Sprawdzi się to także u tych, którzy dysponują mniejszym budżetem.

Mieliśmy okazję konsultować takie rozwiązanie z dietetyczką Piesotto i choć sami z niego nie korzystamy (nasze psy żywią się w 100% psim cateringiem), to jest to akceptowalna formuła żywienia psów.

Ważne tylko, by nie mieszać różnych rodzajów karm w czasie jednego posiłku, w jednej misce. Zamiast tego najlepiej rozdzielić catering dla psa i suchą karmę na dwie osobne porcje.

Wówczas to w waszej gestii leży odpowiednie zbilansowanie posiłków psa, wyliczenie kaloryczności poszczególnych porcji i sprawdzenie, czy wartości odżywcze z obu sposobów żywienia będą się prawidłowo uzupełniać.

Dwie saszetki cateringu dla psów Piesotto podane na lickimatach: smak świeża rybka i delikatny indyk

Jak wprowadzić Piesotto do menu psa? I jak zachęcić psiego niejadka do jedzenia?

Przy przestawianiu psa na catering należy pamiętać o tym by wprowadzać go do diety stopniowo.

Najlepiej przestrzegać instrukcji dołączonej do pierwszego zamówienia Piesotto by uniknąć rewolucji żołądkowych zbyt nagłą zmianą sposobu żywienia.

Rzadko w ogóle zdarza się by dieta pudełkowa nie zasmakowała psom, nawet tym wybrednym. Większość z nich na widok miski wypełnionej świeżo gotowanym jedzeniem rzuca się na nie z apetytem. Dlatego też psi catering często jest ratunkiem dla psich niejadków.

Jeśli wasz pies kręci nosem nawet na dietę pudełkową – sprawdźcie przede wszystkim:

 • Czy dany smak mu odpowiada?
 • Czy pies na pewno jest zdrowy?
 • Czy niechęć do jedzenia nie wynika z innych kwestii?

Brak apetytu u psa może być objawem niektórych schorzeń i dolegliwości. Może być też powiązany z innymi problemami, także behawioralnymi.

Często niechęć do jedzenia spowodowana bywa tym, w jaki sposób psy są karmione. Przykład? U nas Fisia odmówiła w pewnym momencie jedzenia smaku rybnego Piesotto po tym, jak ukrywaliśmy w jej jedzeniu gorzkie leki – wystarczyła chwilowa zmiana na inną kompozycję, by po jakimś czasie zapomniała o tym skojarzeniu. A w międzyczasie zajadała się ze smakiem kaczką.

Pro tip: świeżo gotowane jedzenie sprawdza się też doskonale przy psach, które z jakiegoś powodu powinny zwiększyć ilość wody w diecie. Do Piesotto można zawsze dolać nieco wody, a pies powinien zjeść taką lekko rozwodnioną porcję ze smakiem, przy okazji zwiększając dzienne spożycie płynów.

Podsumowanie: czy warto wybrać Piesotto?

Przejście na psi catering było dla nas strzałem w dziesiątkę. Naszym psom Piesotto nie tylko smakuje, ale i służy. Przekonujemy się o tym regularnie, monitorując ich stan zdrowotny i odpowiednio dobierając do niego odpowiednie kompozycje smakowe cateringu. Doceniamy ich krótki, transparentny skład, użycie wysokiej jakości naturalnych składników i to, że są monoproteinowe.

Catering dla psa jest faktycznie nieco droższy od mokrej karmy w puszkach, ale w naszej opinii rozwiązanie jest na tyle przyjemne w użytkowaniu, że decydujemy się na nie także z tego powodu. Regularne dostawy Piesotto i zapas gotowego jedzenia w zamrażarce są dla nas dużą wygodą.

Najważniejsze dla nas są jednak w tym wszystkim korzyści zdrowotne, jakie płyną z żywienia psa świeżo gotowanymi posiłkami. Tutaj zostawiamy to wszystkim pod rozwagę i do osobistej oceny. My robimy naszym psom regularne badania profilaktyczne i choć dieta to nie wszystko, to ma duży wpływ na zdrowie. Mamy nadzieję, że dzięki niej nasze psy będą żyły smacznie, długo i szczęśliwie.

Jeśli chcecie zaufać naszej recenzji i cenicie nasze opinie – polecamy spróbować Piesotto taniej z naszego polecenia. Możecie skorzystać z naszego afiliacyjnego kodu rabatowego -30% na pierwsze dwa zamówienia. Naliczy się po wpisaniu w koszyku hasła “FISIA” lub po przejściu do kalkulatora Piesotto bezpośrednio z tego odnośnika. 

Źródła, którymi posiłkowałam się pisząc tekst:
• Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF)
• Zdrowy pies. Jak sprawić by twój przyjaciel zachował zdrowie i witalność jak najdłużej, Rodney Habib, Karen Becker
• Sposoby żywienia psów i kotów w odniesieniu do zmieniających się relacji właściciel-zwierzę, dr inż. Olga Lasek, Konferencja COAPE: Nowoczesna terapia zachowania zwierząt towarzyszących. Kierunki rozwoju, cele i wyzwania w perspektywie zmian społecznych i cywilizacyjnych ostatnich lat, 2022

Magdalena Kobus • HAU@FISIA.PL

Kynoedukatorka, dyplomowana trenerka i behawiorystka psów, specjalistka w dziedzinie komunikacji – zarówno tej psiej, jak i ludzkiej.

Zawodowo zajmuję się pisaniem, tworzeniem treści edukacyjnych i strategii komunikacji. Prowadzę warsztaty, wykłady, a także instagrama i bloga z poradami dla opiekunów i opiekunek psów. Współpracuję z markami oferującymi usługi lub produkty dla psów: znając specyfikę branży, usprawniam ich komunikację z klientami.
Moją misją jest promowanie świadomej opieki nad psami i odpowiedzialnej adopcji. Wierzę, że psy zasługują na nasze zrozumienie, a relację z nimi warto budować w oparciu o empatyczną komunikację oraz metody pracy zgodne z naukowo potwierdzonymi standardami z zakresu etologii, wiedzy o potrzebach i szkoleniu psów.

Zobacz też

3 Comments

 1. […] przypomina: “ważne jest dobranie wysokojakościowej diety, na którą przechodzi się stopniowo mieszając ją z karmą, którą dotychczas jadł […]

 2. To nie recenzja tylko materiał sponsorowany

  1. Magdalena Kobus • HAU@FISIA.PL

   Cieszę się, że pojawił się tu ten komentarz, bo widać, że nadal funkcjonuje kolektywne myślenie o twórcach i twórczyniach internetowych jako osobach, które tworzą z pasji, więc powinny to robić charytatywnie. Ja uważam, że fajnie jest znaleźć równowagę między tworzeniem wartościowego i darmowego contentu, a czerpaniem zysków z własnej pracy. A to, że w tekście pojawiają się wprost oznaczone linki afiliacyjne nie oznacza, że jest to materiał sponsorowany – bo nie otrzymałam wynagrodzenia za jego napisanie. 

   Nie widzę powodu, by demonizować korzystanie z programów afiliacyjnych. Jest to jeden ze sposobów, w jaki możemy zarabiać na tym, co robimy. Wkładam ogrom pracy w tworzenie merytorycznego contentu, który dostępny jest tutaj za darmo, płacę rachunki za utrzymanie strony i serwera, opłacam kursy które pogłębiają moją wiedzę na temat opieki nad psami, a także sama swoje psy utrzymuję i dbam o nie jak umiem najlepiej. I to właśnie korzystanie z afiliacji daje mi samej możliwość utrzymania własnej platformy do tworzenia wartościowych treści, takich jak ta recenzja. Bo tak, jest to recenzja – napisana od początku do końca przeze mnie bez żadnego briefu, opisująca to, co uważam za istotne przy wyborze psiej diety, a także wyraźnie podkreślająca moją prywatną opinię – że choć my karmimy psy Piesotto, to nie ma jednego idealnego sposobu żywienia uniwersalnego dla wszystkich psów, a model żywienia trzeba dopasować do psa i jego indywidualnych potrzeb, nie odwrotnie.

   Co miesiąc dostaję kilka propozycji reklamowania jakiejś psiej karmy, właśnie w formie czysto transakcyjnej – za tekst, za post, za rolkę; bez zastanowienia się czy w ogóle chcemy spróbować żywić tak psy, ile czasu powinno zająć odpowiedzialne przejście na nową dietę, a ile czasu “testowanie”, czy faktycznie odpowiada ona psom. Zawsze odpisuję to samo: że żywimy już psy na stałe w jednym modelu i nie planuję tego zmieniać. I tym modelem jest właśnie Piesotto. Dla nich zresztą robię materiały reklamowe na instagramie, który jest na blogu w kilku miejscach podlinkowany – są wtedy oznakowane jako materiał sponsorowany. I robię to z przyjemnością, bo jestem dumna z tego, że marka którą szanuję, docenia moją pracę, opinie i autentyczność w tworzeniu treści.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *