Catering dla psa porównuje się często do diety pudełkowej dla ludzi. Jak działa, czy jest dla każdego, ile kosztuje i który wybrać? O tym i o innych kwestiach piszemy w poniższym artykule.

Na warsztat bierzemy i recenzujemy Piesotto, świeżo gotowane jedzenie dla psów z dostawą do domu. Nasze psy są na tej diecie już od 15 miesięcy, więc naszą opinię zdążył zweryfikować – na plus – czas, a także kilka badań profilaktycznych robionych po drodze. Jako oficjalne ambasadorki marki mamy też dla was afiliacyjny kod rabatowy, który znajdziecie na końcu artykułu i w linkach.

Jak działa catering dla psów?

Catering dla psów działa podobnie jak popularne “pudełka” zamawiane przez ludzi. Gotowe, świeżo gotowane posiłki z wybranego przez nas menu dostarczane są do domu, pod drzwi. Ale psy to nie ludzie, więc mają nieco inne potrzeby. Czy Piesotto je spełnia?

O to dba autorski algorytm i kalkulator, który znajdziecie na stronie. Spyta was o wiek, wagę, rasę (można dumnie wybrać kundelka!), płeć oraz ew. kastrację psa. Ale to nie wszystko! Do tego trzeba uzupełnić informacje o aktualnej sylwetce, trybie i rodzaju codziennej aktywności, a także tym jak w tej chwili żywimy psa.

Ankietę polecamy uzupełnić szczerze. Po to, by prawidłowo określić potrzeby ale i cele naszego żywienia (bo są też przecież psy, którym zalecono schudnąć lub przytyć). Na tej podstawie kalkulator w kilka sekund wylicza zapotrzebowanie kaloryczne psa. Od razu widzimy jaką oznacza to dzienną porcję jedzenie i jego koszt:

Tu przykładowe wyliczenie dla Fisi, od razu z naszą zniżką na pierwsze dwa zamówienia

Jeśli wasz pies choruje lub ma alergię – będzie miejsce by uwzględnić to w ankiecie. Przy niektórych specyficznych schorzeniach tego typu żywienie nie będzie zalecane i otrzymacie wówczas taką informację. A w razie wątpliwości macie zawsze możliwość skonsultowania tego z dietetyczką Piesotto.

Skład Piesotto

Na sam koniec czeka na was najprzyjemniejsza część ankiety. Wybór menu! Na ten moment w Piesotto do wyboru są aż pięć smaków: szlachetna jagnięcina, soczysta wołowina, delikatny indyk, aromatyczna kaczka, świeża rybka.

Poniżej wklejamy wam skład kompozycji z indyka, którą zamawiamy dla naszych psów:

Indyk 54% (mięso z indyka 75%, wątroba z indyka 19%, serce z indyka 6%), puree z batata, marchewka, szpinak, czerwona soczewica, olej rzepakowy tłoczony na zimno, jabłko, seler, puree z zielonego groszku, mieszanka naturalnych suplementów Piesotto, siemię lniane świeżo mielone.

Skład jest krótki i prosty, a składniki znane nam wszystkim doskonale. Od razu widać, że jedzenie nie zawiera sztucznych barwników czy konserwantów. Poza tym jest bez zbóż, glutenu, kukurydzy, nabiału czy soi. Czym różni się od karmy suchej i mokrej w puszkach? Stopniem przetworzenia. Piesotto gotowane jest w niskich temperaturach, a następnie zamrażane w porcjach. Ma krótki termin przydatności do spożycia. Dzięki temu do miski psa trafia naprawdę świeże, mało przetworzone, pełnowartościowe jedzenie.

Zauważcie też, że w składzie przy mięsie podane jest dokładnie ile procent pochodzi z mięsa mięśniowego, a ile z podrobów. Duży plus dla Piesotto za taką transparentność, o którą inne marki tego typu trzeba często dopytywać w wiadomościach!

Oprócz tego pod każdą z kompozycji znajdziecie też oczywiście rozpiskę dodatków dietetycznych i składników analitycznych – te różnią się między kompozycjami. Dzięki temu wyboru odpowiedniej opcji możemy dokonać nie tylko na podstawie preferencji smakowych, ale też wartości istotnych z punktu widzenia zdrowia i indywidualnych potrzeb naszego psa.

Ponadto każda z kompozycji smakowych przygotowana została ze składników jakości human grade. Co to oznacza? Że to samo jedzenie, które wyląduje w misce psa, nadaje się do spożycia przez ludzi. Niby catering dla psa, ale wy!

Czy nie lepiej gotować psu w domu?

Czym w takim razie Piesotto różni się od domowego obiadu? I czy nie można po prostu oddać psu trochę mięsa i warzyw ze swojego talerza?

Można, ale samo mięso i warzywa to nie wszystko. Posiłki dla psa powinny być pełnowartościowe, czyli zbilansowane tak, by zawierały wszystkie niezbędne wartości odżywcze w przeliczeniu na konkretną wagę psa. Aby jedzenie gotowane przez nas w domu spełniało normy żywieniowe Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF), potrzebne są jeszcze suplementy.

Odpowiedzialne żywienie psa gotowaną domową dietą w niczym nie przypomina typowych “resztek ze stołu” serwowanym psom w wielu domach. Takie gotowanie wymaga od opiekunów większego zaangażowania. Oprócz czasu, trzeba zainwestować w nie także sporo wiedzy. Jeśli ich nie mamy – możemy zamówić catering dla psa, taki jak Piesotto, by ktoś zrobił to wszystko za nas.

Subskrypcja i dostawa do domu

Piesotto wyróżnia to, że możecie zamawiać je bez zobowiązań albo w modelu subskrypcyjnym (wtedy jest taniej!). Niezależnie od tego czy zdecydujecie się na subskrypcję z automatyczną płatnością, zrobicie jednorazowe zamówienie na spróbowanie, wybierzecie zamawianie cateringu każdorazowo z osobna, dalszy proces wygląda tak samo.

Jedzenie przygotowane zostanie dla psa zgodnie z wyliczeniami, a następnie wygodnie spakowane w indywidualne saszetki z dzienną porcją i zamrożone. Taki zapas saszetek na kilkanaście dni zostanie następnie spakowany w specjalną folię termiczną utrzymującą temperaturę oraz kartonowe pudełko, które pod wasze drzwi dostarczy kurier, w cenie cateringu!

W domu należy przełożyć zapas jedzenia do zamrażarki, a porcje rozmrażać na bieżąco tak jak rozmrażałoby się swoje jedzenie – np. w lodówce przez noc, lub delikatnie podgrzewając w ciepłej wodzie.

Jeśli zdecydujecie się na subskrypcję w każdej chwili możecie ją zatrzymać albo wznowić. Ale dzięki niej zanim zapas jedzenia się skończy, pod drzwi trafi kolejna paczka z zamówieniem – i nie trzeba będzie pamiętać o jej zamawianiu.

Plusy cateringu dla psa

Dla nas, opiekunów, catering dla psa, jest niesamowicie wygodny. Wszystko jest idealnie odmierzone, spakowane, obliczone. Nie mieliśmy też nigdy problemu z kurierem dostarczającym nasze zamówienia, zawsze trafiają do nas w całości, idealnie spakowane. Paczka z jedzeniem ląduje na naszej wycieraczce, skąd trafia do lodówki a stamtąd prosto do miseczki. Każdą z zużytych folijek można wrzucić do kosza na plastik i metal, tak samo prostej segregacji podlega reszta opakowania.

Natomiast zdaniem naszych psów największą zaletą cateringu jest to, że jest zwyczajnie smaczny. Rzadko w ogóle zdarza się by Piesotto nie zasmakowało psom, nawet tym wybrednym. Większość z nich na widok miski wypełnionej świeżo gotowanym jedzeniem rzuca się na nie z apetytem. Jeśli wasz pies kręci na taki widok nosem – sprawdźcie czy dany smak mu odpowiada; czy pies na pewno jest zdrowy; albo czy niechęć do jedzenia nie wynika z innych kwestii, również behawioralnych. Przy przestawianiu psa na catering należy także pamiętać o tym by wprowadzać go do diety stopniowo. Wystarczy jednak przestrzegać instrukcji dołączonej do pierwszego zamówienia Piesotto by uniknąć rewolucji żołądkowych zbyt nagłą zmianą sposobu żywienia.

Minusy cateringu dla psa

Wiadomo, że świeżo gotowane jedzenie przyrządzone z wysokiej jakości składników będzie kosztować więcej niż sucha karma. Jakość kosztuje. Marzyło by się nam, żeby wszystkie pieski były karmione tak dobrze! Ale co istotne, nie jest to wcale dieta dużo droższa od puszek – a w porównaniu z cenami niektórych z nich, potrafi wypaść nawet konkurencyjnie. Przy modelu subskrypcyjnym cena Piesotto spada i nie trzeba za to pamiętać o zamówieniach, chodzeniu do sklepu – bo dostawa jest w cenie.

Dla osób, które dysponują mniejszym budżetem polecamy rozważenie opcji żywienia psa w modelu mieszanym. To rozwiązanie sprawdzi się też u tych, którzy nie chcą rezygnować z porcji suchego jedzenia w diecie na rzecz używania go w treningu. Mieliśmy okazję konsultować takie rozwiązanie z dietetyczką Piesotto i choć sami z niego nie korzystamy (nasze psy żywią się w 100% ich cateringiem), to jest to akceptowalna formuła żywienia psów. Ważne tylko, by nie mieszać różnych rodzajów karm w czasie jednego posiłku, w jednej misce. Zamiast tego najlepiej rozdzielić catering dla psa i suchą karmę na dwie osobne porcje.

Sprawdzone sposoby i praktyczne porady

Tym, którzy narzekają, że catering dla psa nie nadaje się do mat węchowych, polecamy inne sposoby żywienia interaktywnego. Na rynku jest wiele gumowych gryzaków, które można wypełniać jedzeniem – nie tylko kongi, ale też topple czy zabawki w innych, zabawnych kształtach. Oprócz tego przy Piesotto sprawdzą się wszelkiego rodzaju plastikowe miski z wypustkami, kręciołkami, a także wszelakie lickimaty. Nasze ulubione zabawki do karmienia interaktywnego polecamy tutaj.

Dla chcącego nic trudnego – rozwiązanie zawsze się znajdzie. Można nawet przełożyć Piesotto do specjalnej silikonowej tubki z szeroką szyjką i nagradzać psa w czasie treningu wyciskając w niej odrobinę jedzenia do zlizania. Da się! Tak samo w czasie wakacji, można zabrać ze sobą Piesotto w torbie izolacyjnej do pensjonatu, hotelu albo wynajmowanego domku, jeśli tylko jest tam lodówka. Albo jeszcze lepiej – przekierować daną dostawę pod wakacyjny adres, za darmo! Nie uda się tylko jeśli jedziecie z psem pod namiot, będziecie musieli jeść puszki – i wy, i pies.

Najważniejsze są jednak w tym wszystkim korzyści zdrowotne, jakie płyną z takiego rodzaju żywienia. Tutaj zostawiamy to wszystkim pod rozwagę i do osobistego monitorowania. My robimy psom regularne badania profilaktyczne i choć dieta to nie wszystko, to ma duży wpływ na zdrowie. Mamy nadzieję, że dzięki niej nasze psy będą żyły smacznie, długo i szczęśliwie.

Jeśli chcecie spróbować Piesotto z naszego polecenia, możecie skorzystać z naszego afiliacyjnego kodu rabatowego -30% na pierwsze dwa zamówienia. Naliczy się po wpisaniu w koszyku hasła “FISIA” lub kliknięciu na ten link bezpośrednio.

Leave a Reply

Your email address will not be published.