Apteczka pierwszej pomocy dla psa przyda się nie tylko w domu, ale też na weekendowe wypady oraz dłuższe wakacje. Jak i w co ją sensownie zaopatrzyć? O czym pamiętać? O jakie produkty i narzędzia do pielęgnacji warto ją uzupełnić? Radzimy poniżej.

Tekst powstał w ramach naszej stałej współpracy z Pethelp.pl – fachowym okiem sprawdziła go i udzieliła swoich podpowiedzi niezastąpiona lek. wet. Karolina Ciesielska.

Apteczka czy kosmetyczka?

Psią apteczkę najlepiej skompletować indywidualnie. Wielkością warto dopasować ją do naszego stylu życia, a także potrzeb i skłonności naszych psów. My używamy do tego celu pakownej kosmetyczki z przegródkami i innymi schowankami. Zmieszczą się do niej nie tylko opatrunki i leki, ale też produkty do rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych i profilaktycznych.

Na rany i obrażenia. Opatrunki

Podstawowy zestaw opatrunków do pierwszej pomocy możecie tak jak my skompletować samodzielnie w każdej aptece. Można też kupić gotowy zestaw w internecie albo sklepie zoologicznym. Zawierać powinien wszystko to, co potrzebne jest do opatrzenia psa i ran w razie poważniejszego wypadku:

✔️ jednorazowe gumowe rękawiczki
✔️ waciki lub gaziki dezynfekujące
✔️ środek odkażający rany w sprayu (typu Octanisept), ew. płynie (jak Rivanol)
✔️ środek tamujący krwawienie (np. nadmanganian potasu)
✔️ sterylny bandaż i bandaż elastyczny, z zapinkami
✔️ bandaż samoprzylepny w rolce
✔️ sterylne kompresy
✔️ nożyczki z okrągłym zakończeniem do bezpiecznego cięcia przy ciele
✔️ plaster w rolce
✔️ pęseta np. do wyjęcia drzazgi lub odłamków szkła
✔️ folia NCR, czyli koc termoizolacyjny. Nałożony kolorem złotym na wierzch izoluje od zimna (“ogrzewa”), a srebrnym na zewnątrz – od ciepła (“ochładza”)
✔️ kołnierz weterynaryjny do ochrony rany przed lizaniem – tutaj przeczytasz o dostępnych rodzajach kołnierzy

Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk danego rodzaju opatrunku, jeśli macie pod swoją opieką więcej niż jednego psa.

Na chorobę. Leki i inne

Psom, tak jak i ludziom, nie należy podawać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. A zwłaszcza tych “ludzkich”, dostępnych w aptece bez recepty. Czemu?

“Stosowanie ich samodzielnie w takich sytuacjach jest bardzo ryzykowne. Mimo wielu podobieństw fizjologicznych pomiędzy psem a człowiekiem, jest wiele substancji, które dla naszego pupila mogą być toksyczne, choć dla nas są nieszkodliwe. Należy do nich między innymi ibuprofen i paracetamol – leki powszechnie dostępne w domowej apteczce”, przypomina lek. wet. Karolina Ciesielska.

Są jednak produkty z domowej apteczki, które mogą uratować nas w sytuacji awaryjnej. Kiedy? Jeśli naszym psom przydarzają się niewielkie dolegliwości w środku nocy albo na wycieczce, bez dodatkowych niepokojących objawów. Wspomagamy się tymi domowymi sposobami żeby doczekać do rana albo do wizyty u weterynarza, jeśli nadal będzie konieczna:

✔️ Na początki kaszlu: naturalny syrop prawoślazowy bez dodatków (i bez xylitolu)
✔️ Na biegunki: węgiel aktywny lub Smecta
✔️ Na zaparcia lub osłonowo na żołądek: ostudzony napar z lnu
✔️ Na drobne ukąszenia i użądlenia owadów: wapno w ampułkach
✔️ Pamiętajcie też by mieć na zapas leki przyjmowane na stałe przez psa

Dawkowanie tych produktów powinno być zawsze dopasowane do wagi waszego psa. Spytajcie o nie przy okazji wizyty u weterynarza i zapiszcie sobie na przyszłość. Lub awaryjnie – dzwońcie spytać. Sprawdzajcie też daty przydatności na opakowaniu – nie wszystko może leżeć w apteczce wiecznie, po przeterminowaniu trzeba je zutylizować i uzupełnić.

W apteczce przydadzą wam się też:

✔️ Strzykawka bez igły – pomoże w aplikacji leków w formie zawiesiny
✔️ Termometr – do pomiaru temperatury doodbytniczo oraz wazelina do aplikacji. Ciesielska przypomina, że “prawidłowy fizjologiczny zakres temperatury u psa wynosi od 37,5 do 39 °C” – nie przestraszcie się, gdy temperatura będzie wyższa niż u człowieka!

Na wszelki wypadek

Jeśli wasza podstawowa apteczka pierwszej pomocy dla psa jest już skompletowana, możecie dodać jeszcze kilka przydatnych rzeczy, które przydadzą się na wszelki wypadek:

✔️ “Kleszczołapka” – plastikowe urządzenie do wyciągania kleszczy; na wypadek gdyby zawiodła stała profilaktyka antykleszczowa
✔️ Sól fizjologiczna – do oczyszczenia oczu jeśli pies bawił się w kurzu, piasku lub przebywał na dworze gdy był duży smog, a ma skłonność do zapalenia spojówek. Można nią też przemyć rankę.
✔️ Cążki do obcinania pazurów – gdyby któryś się niefortunnie zahaczył i zadarł. Warto zaopatrzyć się też w preparat (proszek) przyspieszający proces krzepnięcia lub wspomniany wcześniej nadmanganian potasu, zwłaszcza jeśli sami obcinacie psu pazury.
✔️ Specjalny krem do łapek – do regeneracji poduszeczek u łap (np. po długim trekkingu)

Woda utleniona. To sposób naprawdę awaryjny, jeśli pies zje np. niedozwolony produkt spożywczy. “Przy kontakcie z sokiem żołądkowym zaczyna bardzo intensywnie się pienić. Efekt ten prowokuje wymioty u psa”, tłumaczy lek. wet. Karolina Ciesielska, ale też przestrzega:

“Przy obecnych możliwościach medycyny nie zalecałabym stosowania jej samodzielnie w domu. Są leki prowokujące wymioty dużo mniej inwazyjne niż woda utleniona, która działa podrażniająco na błonę śluzową żołądka. Jeśli nasz pies połknął coś, co może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia, warto pojechać do lecznicy”.
Wody utlenionej nigdy nie należy też stosować przy połknięciu substancji żrących, jak trutka – wówczas konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.

Na koniec

Apteczka pierwszej pomocy dla psa to oczywiście tylko pomoc doraźna.
W razie wszelkich poważniejszych obrażeń, objawów czy innych kłopotów należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. “Myślę, że jeśli oceniając stan naszego zwierzaka dochodzimy do refleksji, że trzeba mu pomóc np. podając leki, to jest to przesłanka, aby jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Na wizycie zostaną one właściwie dobrane w odpowiedniej dawce”, radzi lek. wet. Karolina Ciesielska.

Dlatego też na wyjazdy zawsze zabieramy ze sobą ✔️ książeczkę zdrowia psa. Sprawdźmy też ✔️ listę okolicznych lecznic weterynaryjnych. Jeśli tak jak my, korzystacie z Pethelp.pl – na ich stronie znajdziecie mapkę z lecznicami zrzeszonymi w ramach pakietów w całej Polsce.

Warto też znać ✔️ zasady udzielania psu pierwszej pomocy. Szukając tych informacji korzystajcie zawsze ze sprawdzonych źródeł i materiałów przygotowanych przez lekarzy weterynarii (jak np. ten). I odświeżajcie je sobie co jakiś czas.

Leave a Reply

Your email address will not be published.