Apteczka pierwszej pomocy dla psa przyda się nie tylko w domu, ale też na weekendowe wypady oraz dłuższe wakacje. Dzięki ukończonemu kursowi pierwszej pomocy dla psów, oraz fachowej pomocy i eksperckim komentarzom lekarki weterynarii, Karoliny Ciesielskiej z Pethelp.pl, radzimy:
- Co bezwzględnie powinna zawierać kompletna apteczka dla psa?
- Czy warto kupować gotową apteczkę dla psa?
- Jakie produkty “domowe” można wykorzystać dla psa, a których absolutnie nie powinno się używać?
- O jakie produkty i narzędzia do pielęgnacji warto uzupełnić apteczkę?
Gotowa czy domowa apteczka dla psa?
W sklepach zoologicznych i w internecie dostępnych jest wiele gotowych apteczek pierwszej pomocy dla zwierząt. Czy opłaca się taką kupić?
Naszym zdaniem apteczkę dla psa najlepiej skompletować indywidualnie. Wtedy wielkością i zawartością można dopasować ją do naszego stylu życia, a także konkretnych potrzeb i skłonności naszych psów.
My używamy do tego celu pakownej kosmetyczki z przegródkami i innymi schowankami. Zmieszczą się do niej nie tylko opatrunki i leki, ale też produkty do rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych i profilaktycznych.
Akcesoria do opatrywania ran i obrażeń u psa
Podstawą każdej psiej apteczki powinien być zestaw opatrunków do pierwszej pomocy.
Bez problemu możecie skompletować go samodzielnie w każdej aptece. Zawierać powinien wszystko to, co potrzebne jest do opatrzenia psa i ran w razie poważniejszego wypadku:
✔️ jednorazowe gumowe rękawiczki
✔️ waciki lub gaziki dezynfekujące
✔️ sterylny bandaż i bandaż elastyczny, z zapinkami
✔️ bandaż samoprzylepny w rolce – czyli taki, który utrzyma się na sierści
✔️ sterylne kompresy
✔️ plaster w rolce
✔️ środek odkażający rany w sprayu (typu Octanisept), ew. płynie (jak Rivanol)
✔️ środek tamujący krwawienie (np. nadmanganian potasu)
✔️ nożyczki z okrągłym zakończeniem do bezpiecznego cięcia przy ciele
✔️ pęseta np. do wyjęcia drzazgi lub odłamków szkła
✔️ folia NCR, czyli koc termoizolacyjny. Nałożony kolorem złotym na wierzch izoluje od zimna (“ogrzewa”), a srebrnym na zewnątrz – od ciepła (“ochładza”)
✔️ ew. kołnierz weterynaryjny do ochrony rany przed lizaniem
Warto spakować do apteczki kilka sztuk danego rodzaju opatrunku, zwłaszcza jeśli macie pod swoją opieką więcej niż jednego psa.
Czy apteczka może zawierać leki dla psa?
Psom, tak jak i ludziom, nie należy podawać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. A zwłaszcza tych “ludzkich”, dostępnych w aptece bez recepty. Czemu?
“Stosowanie ich samodzielnie w takich sytuacjach jest bardzo ryzykowne. Mimo wielu podobieństw fizjologicznych pomiędzy psem a człowiekiem, jest wiele substancji, które dla naszego pupila mogą być toksyczne, choć dla nas są nieszkodliwe. Należy do nich między innymi ibuprofen i paracetamol – leki powszechnie dostępne w domach, ale toksyczne dla psów“, przypomina lek. wet. Karolina Ciesielska.
Bezpieczne produkty w apteczce dla psa
Są jednak produkty z domowej apteczki, które mogą uratować nas w sytuacji awaryjnej. Kiedy?
Jeśli naszym psom przydarzają się niewielkie dolegliwości w środku nocy albo na wycieczce, bez dodatkowych niepokojących objawów. Wspomagamy się tymi domowymi sposobami żeby doczekać do rana albo do wizyty u weterynarza, jeśli nadal będzie konieczna.
✔️ Na początki kaszlu: naturalny syrop prawoślazowy bez dodatków (i bez xylitolu)
✔️ Na biegunki: węgiel aktywny lub Smecta
✔️ Na zaparcia lub osłonowo na żołądek: ostudzony napar z lnu
✔️ Pamiętajcie też by mieć na zapas leki przyjmowane na stałe przez psa
Dawkowanie tych produktów powinno być zawsze dopasowane do wagi waszego psa. Spytajcie o nie przy okazji wizyty u weterynarza i zapiszcie sobie na przyszłość. W razie wszelkich wątpliwości – dzwońcie do lecznicy weterynaryjnej spytać.
Sprawdzajcie też daty przydatności leków na opakowaniu – nie wszystko może leżeć w apteczce wiecznie, po przeterminowaniu trzeba je zutylizować i uzupełnić.
W dobrze zaopatrzonej apteczce pierwszej pomocy dla psa przydadzą się też:
✔️ Strzykawka bez igły – pomoże w aplikacji leków w formie zawiesiny
✔️ Termometr – do pomiaru temperatury doodbytniczo oraz wazelina do aplikacji. Najlepiej sprawdzi się taki jak dla dzieci, z elastyczną końcówką.
Ciesielska przypomina, że “prawidłowy fizjologiczny zakres temperatury u psa wynosi od 37,5 do 39 °C” – nie przestraszcie się, gdy temperatura waszego psa będzie nieco wyższa niż wasza! Prawidłowy zakres temperaturowy może być też nieco inny dla szczeniaka lub seniora.
Co dopakować do apteczki na wszelki wypadek?
Jeśli wasza podstawowa apteczka pierwszej pomocy dla psa jest już skompletowana, możecie dodać jeszcze kilka przydatnych rzeczy, które przydadzą się na wszelki wypadek:
✔️ “Kleszczołapka” – plastikowe urządzenie do wyciągania kleszczy; na wypadek gdyby zawiodła stała profilaktyka antykleszczowa
✔️ Sól fizjologiczna – do oczyszczenia oczu jeśli pies bawił się w kurzu, piasku lub przebywał na dworze gdy był duży smog, a ma skłonność do zapalenia spojówek. Można nią też przemyć rankę.
✔️ Cążki do obcinania pazurów – gdyby któryś się niefortunnie zahaczył i zadarł. Warto zaopatrzyć się też w preparat (proszek) przyspieszający proces krzepnięcia lub wspomniany wcześniej nadmanganian potasu, zwłaszcza jeśli sami obcinacie psu pazury.
✔️ Specjalny krem do psich łapek – do regeneracji poduszeczek u łap (np. po długim trekkingu).
Wyjazdowa apteczka dla psa
Tak zaopatrzona apteczka pierwszej pomocy dla psa będzie naprawdę kompletna i przyda wam się nie tylko w domu, ale też na wakacjach i wyjazdach.
Pamiętajcie tylko by spakować książeczkę zdrowia psa i ew. na wszelki wypadek sprawdzić listę okolicznych lecznic weterynaryjnych.
Czy w apteczce dla psa warto mieć wodę utlenioną?
Woda utleniona stosowana jest niekiedy awaryjnie przez opiekunów jeśli ich pies zje np. jakiś niedozwolony produkt spożywczy. Czemu? “Przy kontakcie z sokiem żołądkowym zaczyna bardzo intensywnie się pienić. Efekt ten prowokuje wymioty u psa“, tłumaczy lek. wet. Karolina Ciesielska, ale też przestrzega:
“Przy obecnych możliwościach medycyny nie zalecałabym stosowania jej samodzielnie w domu. Są leki prowokujące wymioty dużo mniej inwazyjne niż woda utleniona, która działa podrażniająco na błonę śluzową żołądka“.
Jeśli nasz pies zjadł coś, co może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia, tym bardziej warto pojechać z nim do lecznicy weterynaryjnej! Wody utlenionej nigdy nie należy też stosować przy połknięciu przez psa substancji żrących, jak trutka – wówczas konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.
Co robić gdy pies źle się czuje?
Apteczka pierwszej pomocy dla psa to jedynie pomoc doraźna. W razie wszelkich poważniejszych obrażeń, objawów czy innych kłopotów należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii!
“Myślę, że jeśli oceniając stan naszego zwierzaka dochodzimy do refleksji, że trzeba mu pomóc np. podając leki, to jest to przesłanka, aby jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Na wizycie zostaną one właściwie dobrane w odpowiedniej dawce“, radzi lek. wet. Karolina Ciesielska.
Warto też znać zasady udzielania psu pierwszej pomocy. Szukając tych informacji korzystajcie zawsze ze sprawdzonych źródeł i materiałów przygotowanych przez lekarzy weterynarii. I odświeżajcie je sobie co jakiś czas.
Źródła:
Aleksandra Stanisławska, Pies. Jak udzielić mu pierwszej pomocy. Wszystko, co musisz wiedzieć