Prawdę mówiąc, nasze psy jedzą karmę ACANA od dawna i wciąż ją jeść będą. Bo według nas to najlepsza możliwa karma dla psa. Więc ten dramatyczny tytuł to trochę przesada… Bo zmieniamy nie tyle karmę, co jej smak. A konkretnie – formułę karmy.
Po co zmieniać karmę?

Skąd ta zmiana? Czy poprzednia formuła się nie sprawdziła? Nie, po prostu potrzeby psów zmieniają się z czasem. I choć wydaje nam się, że Funię adoptowaliśmy ledwie wczoraj i wciąż jest szczeniaczkiem, to skończyła właśnie roczek. A w jej worku z karmą dla maluchów powoli widać dno. Więc chyba już czas na zmiany.
Poprzednio Funia jadła karmę ACANA Puppy Junior. To formuła z linii Heritage, dedykowana szczeniętom. Z wolnowybiegowego kurczaka, indyka, ryb i jaj ściółkowych. Jej odpowiednik dla psów dorosłych, Adult Dog, jadła Fisia.
Wszystkie formuły Heritage zawierają od 60 do 75% składników mięsnych, z których 1/3 jest świeża lub surowa. Mają też ograniczoną ilość węglowodanów, bo naturalna dieta psów powinna zawierać ich niewiele. Dlatego w składzie brak zbóż, ziemniaków czy tapioki. A za to mięsną kompozycję uzupełniają rośliny strączkowe: soczewica i groch. Dzięki nim karma ma niski indeks glikemiczny.
Rozważaliśmy pozostanie przy formule Adult Dog u obu psów. Ale Fisia je ją już ponad półtora roku. Dla psa taka zmiana to też nie lada atrakcja. Nowy smak – nowy entuzjazm do jedzenia.
Dla nas ta zmiana jest przede wszystkim praktyczna. Bo każdy, kto ma dwa psy, doceni możliwość karmienia ich tą samą karmą. Z jednego worka! Do tej pory żonglowaliśmy w kuchni dwoma osobnymi pojemnikami na chrupki, pilnując by jedzenie Fisi i Funi nie pomyliło się w trakcie odmierzania i wydawania jedzenia. Nową, wspólną karmę będzie nam wygodniej przechowywać i odmierzać.

Karma monobiałkowa – po co i dla kogo?
Czemu zdecydowaliśmy się na linię ACANA Singles? Bo polecana jest dla wrażliwych psów – z nietolerancjami pokarmowymi. Relacja Funi z kurczakiem jest burzliwa i nie do końca wyjaśniona. Ma też tendencje do zaskakujących alergii krzyżowych. Dlatego postanowiliśmy spróbować innego rodzaju mięsa.
Każda z czterech formuł Singles jest monobiałkowa. Oznacza to, że skład oparty jest na jednym tylko źródle białka. Gdyby nasz pies akurat na ten rodzaj reagował alergicznie, od razu wiedzielibyśmy, co należy wykluczyć z jego diety. Poza tym karmy z linii Singles nie zawierają zbóż, glutenu, GMO, tapioki, ziemniaków ani ryżu. Tutaj wysokojakościowe mięso stanowi 50% składu, z czego połowa to świeże lub surowe składniki.
Formuły dostępne w linii Singles to nowozelandzka jagnięcina (ACANA Grass-Fed Lamb), kaczka z okolic Ontario (ACANA Free-Run Duck), wieprzowina Yorkshire (ACANA Yorkshire Pork) lub pacyficzne sardynki (ACANA Pacific Pilchard). Na wstępie, ze względu na własne preferencje dietetyczne, sami odrzuciliśmy jagnięcinę i wieprzowinę. A Fisia i Funia miały wybrać co w takim razie wolą bardziej, kaczkę czy sardynki?

Dla niezdecydowanych – dwa smaki
Choć urządziliśmy głosowanie przy pomocy języka – nie było spójnego werdyktu. Na ręce dawaliśmy dziewczynom po jednym chrupku z obu smaków, żeby zobaczyć po który sięgną najpierw. Raz rzucały się na kaczkę z dodatkiem gruszki, raz na rybkę z jarmużem, szpinakiem i rzepą w składzie. Spytaliśmy też naszych followersów na instagramie – który smak wybrać? Głosowanie szło łeb w łeb, 48% na kaczkę / 52% na rybkę. Więc zdecydowaliśmy się na obydwa.
Jednym z powodów jest to, że staramy się ograniczyć smaczki w diecie Fisi. Ostatnio trochę poszaleliśmy z różnego rodzaju kalorycznymi przekąskami, od czego za bardzo przytyła. Teraz codzienną porcję karmy wydzielamy precyzyjnie według jej dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Zamiast uwzględniać w diecie 10% na przysmaki, staramy się jak najczęściej zastępować je po prostu karmą. U nas w tej roli doskonale sprawdza się po prostu ten drugi, rybny smak formuły Pacific Pilchard. Jest jednocześnie inny, niż ta codzienna porcja kaczki, więc automatycznie “bardziej” smakowity. Dwukilowy worek karmy przeznaczonej na nagradzanie trzymamy osobno i z niego odważamy 10% dziennej porcji do saszetki treningowej.
Drugi sposób na rozsądną zmianę smaków w diecie to tzw. dieta rotacyjna – przeczytaliśmy o niej po raz pierwszy na blogu ACANA Polska. “Może być to zmiana karmy co worek, jak i zmiana z posiłku, na posiłek. To jak często i w jakim czasie można wprowadzić dietę rotacyjną, będzie zależało od wrażliwości pokarmowej zwierzęcia, rodzajów białek oraz od stylu życia opiekuna. Tego typu żywienie urozmaici dietę psa”. My spróbujemy zamiany co worek.

Wskazówki praktyczne
Jak prawidłowo wprowadzić nową formułę? Nawet jeśli jest z tej samej firmy i choćby była to najlepsza karma dla psa, trzeba zrobić to mądrze i powoli. Bo psi organizm i jego układ pokarmowy potrzebuje czasu, by dostosować się do nowego jadłospisu. U jednych zajmuje to krócej, u innych dłużej. Dlatego podstawą będzie stopniowe mieszanie karmy nowej i starej, w coraz to zwiększonych proporcjach.
Zaczynamy od niewielkiego dodatku nowej karmy. Może to być dosłownie parę chrupków, a nawet aż do 25% dziennej porcji, ale nie więcej. Wy znacie swojego psa najlepiej i wiecie jak reaguje na zmiany w pożywieniu, więc na tej podstawie dobierzcie tempo zmian. Po pierwszej “dosypce” nowości trzeba obserwować, jak pies będzie się zachowywać i czuć. Jeśli nie zarejestrujecie żadnych rewolucji żołądkowych, dalej, stopniowo, dosypujcie nowych chrupków coraz więcej i więcej, a starych dodawajcie proporcjonalnie mniej. Aż w końcu cała miska będzie wypełniona nową karmą. U nas takie przejście trwa około miesiąca.
Najlepsza karma dla psa?
O tym, jak odkryliśmy markę ACANA i czemu zaczęliśmy kupować ich karmę dla Fisi, przeczytacie w wywiadzie na blogu ACANA Polska. To właśnie polski dystrybutor marki odnalazł nas niedługo potem w gąszczu instagramowych postów – a nasze psy z dumą zostały ambasadorkami marki. Przez najbliższe miesiące będziemy opowiadać wam więcej o mądrym żywieniu psów, a wy będziecie mogli śledzić nasze posty instagramie pod hasłem #Acanadlapsa. Na blogu z kolei pojawi się kilka pomysłów na wykorzystanie karmy w domowej roboty zabawkach – sprawdźcie np. ten z rolką papieru toaletowego.