Kamera dla psa czyli PIES TV: po co naszym psom aż 3 kamery?!

FYI: to nie post sponsorowany! Ale po roku od oryginalnej publikacji dostaliśmy w prezencie do testów kamerkę Imilab C21, więc uzupełniamy wpis o jej detale – jej mini recenzja jest w tekście wyraźnie oznakowana!

Po co i jak często monitorować psa w domu?

Czy wiecie co robi wasz pies, gdy nie ma was w domu? Czy gdyby w waszym salonie stanęła kamera dla psa, zobaczylibyście coś takiego?

Każdemu opiekunowi polecamy podejrzeć co dzieje się, gdy wychodzimy z domu i zamykają się za nami drzwi. Jak często, w jakich sytuacjach?

✔ Jeśli macie psa / szczeniaka dopiero od niedawna i dopiero się z nim poznajecie
✔ Kiedy w domu pojawił się drugi zwierzak
✔ Gdy w waszym życiu nastąpiła jakaś inna duża zmiana – przeprowadzka, zmiana codziennej rutyny, nowy członek rodziny, itp.
Jeśli pies choruje, starzeje się, lub z innego powodu wymaga częstszej uwagi niż kiedyś
✔ Po prostu, bez powodu, raz na jakiś czas, kontrolnie

Jeśli wasz pies przesypia ten czas spokojnie, czy też leży i odpoczywa, albo w jakiś sposób sam zajmuje się sobą – prawdopodobnie możecie odpuścić sobie dalszy monitoring.

Jeśli jednak dzięki jednorazowemu wglądowi w samotną codzienność swojego psa odkryjecie coś, co was zaskoczy lub zaniepokoi – warto wtedy coś z tym zrobić. Wówczas takie nagranie będzie też super podstawą do analizy i dalszych działań.

Jakiego sprzętu użyć do monitorowania psa?

Najprostszy i darmowy sposób? Umówić się w dwie osoby, ustawić laptopa na półce, odpalić dowolny komunikator, np. Messengera – i przy jego pomocy włączyć video call do drugiej osoby. Odebrać go na telefonie, wyjść z domu i zobaczyć co się dzieje. Takie testowe połączenie można zorganizować naprawdę szybko i łatwo. Jego minusem jest to, że kamerka z laptopa czy drugiego telefonu nie obejmie dużego obszaru mieszkania.

Można zainwestować w kamerę dla psa. Dostępne są oczywiście specjalne kamery dedykowane psom. Mają różne funkcjonalności, np. możliwość zdalnego wydawania im posiłku. Dla nas taka funkcja to przesada. Najbezpieczniej jednak, gdy psią dietę i posiłki mamy pod ścisłą kontrolą i wydajemy je wtedy, gdy jesteśmy w domu obok psa.

Ale na rynku jest teraz mnóstwo tzw. elektronicznych nianiek, które mają umożliwić rodzicom monitorowanie dzieci. I tak się składa, że nadają się idealnie także do podglądania piesków.

pies siedzi obok kamery do monitoringu psa typu elektroniczna niania

Najlepsza kamera dla psa czyli elektroniczna niania

My sami mamy trzy kamery, z czego dwie kupiliśmy sobie sami:

 • IMILAB C21 dostaliśmy do testów w prezencie od producenta, po roku od publikacji tego posta

Jeśli dzięki nam zdecydujecie się na zakup takiej kamery, możecie to zrobić z naszego polecenia, np. poprzez powyższe linki afiliacyjne. To znaczy, że cena zakupu dla was się nie zmienia, ale my dostaniemy prowizję od prowizji portalu sprzedażowego.

Jak działa kamera dla psa Xiaomi / Imilab?

Wymagania techniczne

 • Kamerki muszą być podłączone do WiFi (koniecznie 2.4GHz, co można sprawdzić w ustawieniach domowego modemu) i prądu (gniazdka)
 • Kamerki uruchamia i obsługuje się przez aplikację na telefon (Xiaomi Home lub Imilab Home – w zależności od modelu).
 • Aplikacje z podpiętymi klamerkami mogą zainstalować wszyscy domownicy. Każde z nas niezależnie może oglądać na swoim telefonie obraz z kamery
 • O wszystkich nagłych zdarzeniach (ruch/dźwięk) kamery dają nam znać przy pomocy powiadomień w aplikacji (można je dostosować do swoich preferencji)

Pro tip! Planujecie używać kilku kamer? Można od razu wybrać takie modele, by były ze sobą kompatybilne pod kątem aplikacji.

Obraz

 • Panoramiczny obraz obejmuje kawał mieszkania. Jest świetnej jakości, co najmniej HD lub nawet 2,5k (jak w przypadku modelu IMILAB C21).
 • W poziomie kamerki obracają się do 360 stopni, a góra-dół do 110 stopni. W praktyce oznacza to, że kamerkę zazwyczaj wystarczy postawić na półce czy regale w kącie by objęła całe pomieszczenie. Ale jeśli macie je tak urządzone, że nadal zostają niewidoczne zakamarki, to można zamontować ją do sufitu by łapała więcej obrazu. W zestawie znajduje się specjalna nakładka do tego typu montażu.
 • Gdy zrobi się ciemno obraz automatycznie przechodzi na podczerwień.
 • Kamerki mają detekcję ruchu – choć tę opcję można też wyłączyć.
 • Obraz z kamerki można oglądać na żywo, ale można też nagrywać. Standardową kartę SD pasującą do kamerki trzeba dokupić osobno.
 • Jeśli mamy kartę pamięci – wówczas możemy przeglądać nagrania z danego okresu w aplikacji, minuta po minucie.

Dźwięk

 • Kamerki wykrywają nagłe, głośne dźwięki – np. szczekanie psów.
 • Kamery wyposażone są w głośnik. Tego typu dźwięk jest jednak dla psów na tyle mało realistyczny, że są małe szanse na to, że rozpoznają wasz głos.
 • Kamery mają też tryb uśpienia. Wówczas kamera nie nagrywa i nie przesyła obrazu. Można dowolnie włączać i wyłączać go z poziomu aplikacji lub ustawić jego automatyczną aktywację, w porach określonych z góry.
Widok z kamery dla psa
Tak można przeglądać obraz z kamery nagrany na kartę SD w aplikacji Imilab Home. Przeciągając niebieski kursor na pasku z czasem możemy obejrzeć cały materiał minuta po minucie.

Czemu monitorujemy nasze psy?

My sami zaczęliśmy monitorować nasze psy dość późno. Kiedy? Dopiero gdy pojawił się u nas w domu drugi pies, a i to nie od razu! Minęło pół roku samodzielnego zostawania Fisi i Funi w domu, gdy zabraliśmy się wreszcie za projekt “Pies TV”.

Najpierw podglądaliśmy psy przy pomocy laptopa. Czego się dowiedzieliśmy? Że Fisia, tak jak podejrzewaliśmy, przesypia cały dzień. Te nagrania były potwornie nudne – rudy bochen chleba na kanapie, rudy bochen chleba na fotelu, rudy bochen chleba na dywanie. Super. Więc kolejnego dnia zaczęliśmy nagrywać Funię zamkniętą w sypialni i… pękły nam serca. Od momentu naszego wyjścia, popiskiwała, chodziła z miejsca na miejsce, nie potrafiła uspokoić się ani na chwilę.

Jak to możliwe, że wcześniej tego nie zauważyliśmy? Sąsiedzi nigdy nie skarżyli się na szczekanie, przede wszystkim jednak nie widzieliśmy żadnych “szkód”. Myśleliśmy więc, że Funia po prostu spokojnie śpi przez cały dzień.

Wtedy zdecydowaliśmy się kupić nasze pierwsze dwie kamerki.

Zrzut ekranu przedstawia panel aplikacji do monitoringu psa. Na podglądzie ekranu widać psa stojącego w nocy na łóżku. Obraz jest w podczerwieni
Tak wygląda podgląd wybranych “alertów” w aplikacji Xiaomi Home

Co zrobić z odkryciami z kamery dla psa?

Kamera dla psa da wam materiał do dokładnej analizy. Jeśli na podstawie nagrań nie będziecie wiedzieć co robić z daną sytuacją, warto zwrócić się w tej sprawie do specjalisty/tki.

My na podstawie nagrań zaczęliśmy zarządzać odkrytą sytuacją. Oczywiście w porozumieniu z behawiorystką, która i tak pracowała wtedy z Funią nad inną kwestią. Udało nam się doprowadzić do sytuacji, w której Funia i Fisia zostają razem w domu i przesypiają większość dnia.

A gdy psy śpią spokojnie to i my jesteśmy spokojniejsi. Zresztą, nawet gdyby coś się wydarzyło – nie tylko między nimi, ale też po prostu którejkolwiek z nich, np. zdrowotnie – dostaniemy na telefonie powiadomienie i będziemy mogli zareagować.

pies z nianią elektroniczną w tle

Magdalena Kobus • HAU@FISIA.PL

Kynoedukatorka, dyplomowana trenerka i behawiorystka psów, specjalistka w dziedzinie komunikacji – zarówno tej psiej, jak i ludzkiej.

Zawodowo zajmuję się pisaniem, tworzeniem treści edukacyjnych i strategii komunikacji. Prowadzę warsztaty, wykłady, a także instagrama i bloga z poradami dla opiekunów i opiekunek psów. Współpracuję z markami oferującymi usługi lub produkty dla psów: znając specyfikę branży, usprawniam ich komunikację z klientami.
Moją misją jest promowanie świadomej opieki nad psami i odpowiedzialnej adopcji. Wierzę, że psy zasługują na nasze zrozumienie, a relację z nimi warto budować w oparciu o empatyczną komunikację oraz metody pracy zgodne z naukowo potwierdzonymi standardami z zakresu etologii, wiedzy o potrzebach i szkoleniu psów.

Zobacz też

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *