Nasz poradnik podpowie ci co robić, gdyby zaginął twój pies. Ale też jak nie doprowadzić do tej sytuacji. Tych, którym właśnie się to przytrafiło i szukają pomocy – odsyłamy od razu do praktycznej części tekstu, klikajcie tutaj.
Jeśli czytacie ten tekst po to, by przygotować się na ewentualność zagubienia psa – to świetnie! Odpowiedzialny opiekun powinien być przygotowany na to, że ucieczka psa może przytrafić się każdemu. Jest szereg sytuacji i rzeczy, które mogą ją spowodować, np.:
❗️ Fajerwerki, wybuchy, wystrzały, detonacje, dźwięki i błyski burzy
❗️ Przenikliwy, nagły dźwięk (z ulicy, od samochodów, z okolicznej budowy, od innych psów)
❗️ Stresująca sytuacja
❗️ Obce, nieznane miejsce
❗️ Nieprzyjemna interakcja z innym psem lub człowiekiem
❗️ Ucieczka do suki z cieczką, do innego psa
❗️ Pogoń za kotem, ptakami, dziką zwierzyną
❗️ Zwyczajna chwila nieuwagi i nieznany powód
Nie wszystkie te rzeczy będzie w stanie przewidzieć, ale oczywiście możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo ucieczki w tych sytuacjach. Co może pomóc?
✔️ Trzymanie psa na smyczy. To najprostsze, co możemy zrobić! I nie musi to być codzienna króciutka smycz, do dyspozycji macie też specjalne kilkunastometrowe linki treningowe – pisaliśmy o nich tutaj.
✔️ Porządny sprzęt spacerowy. Kupujmy szelki, smycze i obroże dobrej jakości, dopasowane do wielkości i wagi psa. Wówczas mamy pewność, że nie przetrą/sparcieją i nie zerwą się przy mocnym szarpnięciu.
✔️ Jeśli decydujecie się na spuszczenie psa ze smyczy, trzeźwo oceńcie sytuację. Jeśli pies jest u was od niedawna, jest bojaźliwy, ma tendencję do ucieczek, a może spacerujecie w nieznanym miejscu czy noc sylwestrową – być może nie warto ryzykować. Czynników może być wiele, weźcie je wszystkie pod uwagę w odniesieniu do waszego psa i jego cech, lęków, zapędów.
✔️ Trening reagowania na imię i przychodzenia na zawołanie. Pisaliśmy o tym więcej np. tutaj. Zwiększy nasze szanse na przywołanie psa, zanim czmychnie na dobre.
Pamiętajcie też o tym, co wprawdzie nie ochroni psa przed ucieczką, ale być może znacznie przyspieszy odnalezienie psa:
✔️ Adresówka, czyli identyfikator z imieniem psa i numerem telefonu opiekuna, przymocowany do obroży lub szelek. Może być w formie grawerowanej blaszki, a tymczasowo nawet plastikowego breloczka do kluczy z karteczką z danymi w środku. My wybieramy haftowane adresówki zapinane na rzepy – z pracowni Hauever. Są ciche (nie obijają się), widoczne z daleka, łatwo przekłada się je pomiędzy szelkami.
✔️ Czipowanie, czyli elektroniczne oznakowanie psa przy pomocy mikroprocesora wszczepianego pod skórę, u weterynarza. Zabieg wykonuje się strzykawką, jak szczepienie. Obrożę pies może zawsze zerwać w trakcie ucieczki, a czip jest “na zawsze“. Dane przy pomocy specjalnego sprzętu odczyta weterynarz, służby miejsce, schronisko. Ważne, by sprawdzić czy czip został zarejestrowany na prawidłowe w bazie (także przy adopcji już zaczipowanego psa)! Najpopularniejszą bazą jest SAFE ANIMAL.
Właśnie zaginął mój pies. Co robić?
1 Jeśli masz psa w zasięgu widzenia – nawołuj, próbuj zachęcić do przyjścia. Postaraj się mieć zachęcający ton głosu. Jeśli pies pozwoli za sobą podążać – idź za nim. Jeśli pies wyraźnie ucieka na twój widok, staraj się nie tracić go z oczu, ale zwiększ dystans. Obserwuj go uważnie, może da podejść do siebie, skusi się na rozsypane smaczki, albo sam do ciebie wróci.
2 Jeśli stracisz psa z oczu, zostań w najbliższej okolicy przez jakiś czas. Cały czas szukaj i nawołuj – możliwe, że jest niedaleko, np. schowany w krzakach lub pod ławką, przestraszony. Pokaż osobom napotkanym w okolicy jego zdjęcie na telefonie, na pewno jakieś masz – może przed chwilą widzieli, w którą stronę pobiegł. Zostaw im na wszelki wypadek swój numer telefonu.
3 Jeśli nie przyniosło to efektu, nie poddawaj się – włącz do poszukiwania w najbliższej okolicy bliskie osoby. Miej dla psa coś na zachętę: smaczki, parówki, puszkę mokrej karmy.
4 Jak najszybciej zamieść informacje o zaginięciu psa na mieście i w internecie.
Dla Warszawy największa grupa ogłoszeniowa na Facebooku to “Zaginione/Znalezione zwierzęta Warszawa” – znajdziesz tam też linki do innych, lokalnych grup tego typu. Wrzuć też ogłoszenie na swoje media społecznościowe, z możliwością udostępniania dalej. Ogłoszenia papierowe wydrukuj i rozwieś w najbliższej okolicy i w pobliskich gabinetach weterynaryjnych, sklepach zoologicznych. Warto też przejechać się z nimi do okolicznych dzielnic i parków.
W ogłoszeniu umieść imię i zdjęcie psa, opis wyglądu i cechy szczególne, dodatkowe informacje (kolor obroży, informacje o chorobach czy lękliwości), miejsce i czas zaginięcia oraz aktualne dane kontaktowe, a także ewentualne informacje o nagrodzie. Może wyglądać np. tak:
Tutaj możesz pobrać nasz wzór ogłoszenia (aby edytować online, zaloguj się do serwisu Canva – np. przy pomocy Facebooka). Zdradzę wam sekret – my mamy przygotowane takie ogłoszenia, na wszelki wypadek, gotowe do wydruku.
5 Powiadom straż miejską lub eko patrol. Obdzwoń okoliczne schroniska, przeglądaj ich ogłoszenia o nowo-przyjętych zwierzętach.
6 Nie zrażaj się po jednym dniu poszukiwań. Często psy błąkają się długo, nim uda się je odnaleźć i złapać. Spróbuj chodzić w miejsce, gdzie pies uciekł, o różnych porach dnia i nocy. Jeśli minęło już trochę czasu, pies może być głodny, więc jest większe prawdopodobieństwo że uda się skusić go na jedzenie.
7 Bądź też przygotowany na to, że pies mógł oddalić się znacznie od miejsca, w którym uciekł – i być w zupełnie innej części miasta. Dlatego nie ignoruj doniesień o psach podobnych do twojego, ale widzianych w dalszej okolicy.
8 Kiedy uda ci się znaleźć psa – nie karć go i nie krzycz na niego, by nie skojarzył powrotu do ciebie negatywnie. Zamiast tego okaż mu swoją radość, pochwal, nagródź.
9 Jeśli nie uda ci się znaleźć psa samodzielnie, skontaktuj się z lokalnymi władzami, fundacjami i grupami, które specjalizują się w poszukiwaniu i odławianiu psów. Mają do dyspozycji specjalistyczny sprzęt (np. specjalne klatki-łapki) i większe doświadczenie w tego typu sytuacjach.
Powodzenia, nie poddawaj się. Trzymamy kciuki za to, że twój pies się odnajdzie!
A jeśli kiedykolwiek zauważysz psa, który wydaje się zagubiony – zareaguj. Na grupie “ZZ Warszawa” znajdziesz też instrukcje postępowania w przypadku znalezienia psa.