Popularne rośliny domowe niebezpieczne dla psów

Czy wiecie, że niektóre rośliny domowe mogą być niebezpieczne dla psów?

U nas w domu większość kwiatów ledwo zipie lub więdnie. Cóż, mamy rękę do psów, a nie do roślin. Dlatego na naszych parapetach królują kwiaty “niezniszczalne”. Proste w obsłudze, nie wymagające szczególnej wiedzy ani uwagi, a przede wszystkim popularne – dostępne w każdym markecie. Mają oczyszczać powietrze i cieszyć oko. Przez długi czas do głowy nie przyszło nam, że mogą być jednocześnie trujące dla psów.

Ten wpis przygotowaliśmy trochę dla siebie, a trochę dla innych takich roślinnych nieudaczników jak my. Żeby wiedzieć, na które kwiaty domowe trzeba uważać, jeśli mamy w domu psy. Na poniższej liście wymieniamy te najpopularniejsze, dostępne w większości marketów ogrodniczych.

Rośliny domowe toksyczne dla psów:

❌ Zamiokulkas
❌ Wilczomlecz (Euphorbia), o którym pół Polski mówi, że to “kaktus z Ikei”
❌ Aloes
❌ Monstera
❌ Sansevieria
❌ Alokazja
❌ Grubosz (Crassula)
❌ Dracena
❌ Geranium
❌ Niektóre fikusy
❌ Popularna w okresie bożonarodzeniowym, silnie toksyczna Gwiazda betlejemska

Niektóre z nich są silnie trujące, inne jedynie lekko. Ale stopień zatrucia lub podrażnienia i tak finalnie zależeć będzie od ilości zjedzonej rośliny oraz wagi psa.

Najbezpieczniej jest oczywiście unikać toksycznych roślin w ogóle. Można też stawiać je poza zasięgiem psów – na parapetach, kwietnikach, czy meblach. Trzeba tylko uważać, by psy nie miały dostępu do opadających liści lub nie mogły przewrócić mebla razem z doniczką.

Które rośliny domowe są bezpieczne dla psów?

🌱 Palma areka i liwistona
🌱 Zielistka (Chlorophytum)
🌱 Paprocie nephrolepis / Boston
🌱 Haworcje (Haworthia) i eszewerie (Echeveria) – rodzaje sukulentów

Pamiętajcie też, że to, co bezpieczne jest dla psów, może być trujące dla kotów! A przy okazji polecamy też przejrzeć listę innych kuchennych i spożywczych produktów, które mogą być dla psów trujące.

Źródło

Tworząc powyższą listę posiłkowaliśmy się obszernym spisem roślin przygotowanym przez organizację ASPCA (The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals czyli Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt).

Najlepiej wyszukiwać na niej rośliny po nazwie łacińskiej, by uniknąć pomyłek. Klikając na daną nazwę znajdziecie zdjęcia i informacje o konkretnym działaniu trujących substancji w niej zawartych.

Magdalena Kobus • HAU@FISIA.PL

Kynoedukatorka, dyplomowana trenerka i behawiorystka psów, specjalistka w dziedzinie komunikacji – zarówno tej psiej, jak i ludzkiej.

Zawodowo zajmuję się pisaniem, tworzeniem treści edukacyjnych i strategii komunikacji. Prowadzę warsztaty, wykłady, a także instagrama i bloga z poradami dla opiekunów i opiekunek psów. Współpracuję z markami oferującymi usługi lub produkty dla psów: znając specyfikę branży, usprawniam ich komunikację z klientami.
Moją misją jest promowanie świadomej opieki nad psami i odpowiedzialnej adopcji. Wierzę, że psy zasługują na nasze zrozumienie, a relację z nimi warto budować w oparciu o empatyczną komunikację oraz metody pracy zgodne z naukowo potwierdzonymi standardami z zakresu etologii, wiedzy o potrzebach i szkoleniu psów.

Zobacz też

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *