Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów

Naszym psom, jak innym członkom rodziny, pozwalamy na wiele – na przykład spać w naszym łóżku, czy siedzieć przy stole gdy mają na to ochotę. Pod jednym tylko warunkiem: że jest to dla nich bezpieczne.

Sprostujmy więc raz na zawsze: choć Fisia i Funia często pozują do zdjęć z kawką czy naszym obiadem, to nie oznacza wcale, że po skończonej sesji mogą się nimi uraczyć. A jeśli czasem kosztują czegoś z naszej lodówki, to są to produkty sprawdzone i w pełni dla nich bezpieczne, w symbolicznej ilości.

Przygotowaliśmy dla was prostą ściągę z tym, czego pod żadnym pozorem nie powinien spożywać wasz pies. My na pamięć znamy listę produktów szkodliwych. Te wymienione poniżej mogą być dla waszego psa trujące nawet w najmniejszych ilościach, więc uważajcie na nie szczególnie:

  • Alkohol
  • Awokado
  • Cebula i czosnek

Uważajcie także na łupiny po czosnku i cebuli, które często przy najmniejszym przeciągu potrafią sfrunąć z kuchennego blatu na ziemię, tuż pod psi nos.

  • Czekolada

Jeśli w social mediach widzicie psa zajadającego czekoladę, to najprawdopodobniej jest to specjalna czekolada dla psa, która z ludzką czekoladą nie ma nic wspólnego – nie zawiera ani grama kakao. Umówmy się natomiast, że psia czekolada nie ma żadnej wartości poza tym, że dobrze wygląda na zdjęciach.

  • Kofeina: kawa, herbata
  • Ksylitol

Wasz pies zapewne nie dobierze się sam do worka ksylitolu w szafce. Ale ksylitol jako zastępnik cukru stosowany jest w wielu wypiekach, żelkach, smarowidłach i innych produktach. Nawet w paście do zębów! Upewnijcie się, czym był słodzony wasz serniczek z kawiarni czy masło orzechowe, zanim dacie namówić się psu na to by mógł oblizać łyżkę czy talerzyk po waszym deserze. A zamiast ludzkich ciastek – poczęstujcie go lepiej specjalnymi psimi ciastkami.

  • Rodzynki i winogrona
  • Pestki i orzechy

Skoro orzechy są szkodliwe, to czemu wszystkie psy zajadają się masłem orzechowym? Bo robi się je z orzechów arachidowych, które są tak naprawdę rośliną strączkową, a nie orzechem z botanicznego punktu widzenia. Można kupić specjalne masło orzechowe dla psów (macie wtedy pewność, że jest dla nich bezpieczne) albo wybrać w sklepie spożywczym takie, które w składzie ma tylko orzeszki arachidowe – bez dodatku soli, cukru czy ksylitolu.

Na pestki małe i duże warto uważać, jeśli nasz pies zajada się ogryzkami jabłek albo arbuzem w lecie, lub dostaje owoc do ogryzienia z pestki, jak brzoskwinia. Jeśli dajecie psu owoce w takiej formie, pestki trzeba po prostu samodzielnie zawczasu usunąć.

Uwaga także na kasztany na spacerach. Kasztan połknięty w całości może utknąć w psim żołądku już na zawsze i trzeba będzie usuwać go operacyjnie, a rozgryziony także nie jest szczególnie zdrowy ze względu na zawarte w nim substancje chemiczne.

W naszej książeczce zdrowia znajdziecie też specjalną rozpiskę z produktami niebezpiecznymi dla psów:

Jeśli koniecznie chcecie podzielić się z psem jakimś jedzeniem, ale nie macie pewności czy to bezpieczne – sprawdzajcie rozpiski z zaufanych źródeł, jak np. lista trujących dla psów produktów opracowana przez American Kennel Club (odpowiednik naszego ZKwP).

Jabłka i gruszki, banany, jagody, truskawki i maliny, arbuz, marchewka, ogórek, groszek czy szpinak – w symbolicznej ilości – będą bezpieczną przekąską, która może urozmaicić trening, przynieść ulgę w upale albo posłużyć za wyjątkową nagrodę dla psa.

Magdalena Kobus • HAU@FISIA.PL

Kynoedukatorka, dyplomowana trenerka i behawiorystka psów, specjalistka w dziedzinie komunikacji – zarówno tej psiej, jak i ludzkiej.

Zawodowo zajmuję się pisaniem, tworzeniem treści edukacyjnych i strategii komunikacji. Prowadzę warsztaty, wykłady, a także instagrama i bloga z poradami dla opiekunów i opiekunek psów. Współpracuję z markami oferującymi usługi lub produkty dla psów: znając specyfikę branży, usprawniam ich komunikację z klientami.
Moją misją jest promowanie świadomej opieki nad psami i odpowiedzialnej adopcji. Wierzę, że psy zasługują na nasze zrozumienie, a relację z nimi warto budować w oparciu o empatyczną komunikację oraz metody pracy zgodne z naukowo potwierdzonymi standardami z zakresu etologii, wiedzy o potrzebach i szkoleniu psów.

Zobacz też

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *