Fisia i Funia to Ochocianki – mieszkają, niuchają i obsikują krzaczki na warszawskim Rakowcu, który jest częścią Ochoty. Chodzimy tu nie tylko na spacery, ale też na kawki, śniadania i kolacje, do naszych ulubionych miejsc przyjaznym psom. Ten rok jest szczególnie trudny dla wszystkich, także naszych lokalnych knajp, bo już drugi raz zamknęła je pandemia. Dlatego w ramach sąsiedzkiego wsparcia polecamy je teraz zwłaszcza tym, którzy mieszkają niedaleko. Zamówcie tam coś na wynos, z dowozem albo najlepiej własnym odbiorem. Choć raz, w ramach piątkowego wieczoru spędzanego na Netflixie albo niedzielnego obiadu, a może w tygodniu gdy zagapicie się z zakupami i lodówka pusta, czy też z okazji bez okazji. Oby dzięki temu przetrwali ten gastrolockdown i mogli dalej nas gościć, bawić i karmić.

OCHO

OCHO znajduje się w budynku Teatru Ochoty, przy ul. Reja 9. Oprócz wspaniałego jedzenia mają też jednego z najpyszniej wyglądających instagramów.

W dostawie (Wolt, Uber Eats i Bolt food) złapiecie u nich m.in. lunche (codziennie inne!) i weekendowe zestawy. Są opcje wegańskie i wegetariańskie. A kubełek frytek i smażonych boczniaków z sosikami brzmi jak spełnienie netflixowych marzeń. Po pandemii wybieramy się tam znowu na drinki i specjalne psie ciastka:

Miło bistro

Jedyna w swoim rodzaju, 100% wegańska kawiarnia, która angażuje się w różnego rodzaju akcje pomocowe dla zwierząt w potrzebie. Fisia i Funia nie raz próbowały tam roślinnych ciastek dla psów, a my wegańskich śniadań, ciast, a nawet specjalnych kilkudaniowych uczt. Znajdują się przy Ks. Trojdena 11, naprzeciwko ochockiego basenu olimpijskiego.

Teraz Miło uruchomiło menu lunchowe na dowóz w duchu less waste – zestawy pakowane są w słoiki zwrotne, aby uniknąć produkcji śmieci. Zamówienia można składać telefonicznie (515 114 457) albo w wiadomości na FB i IG. W ich social mediach szukajcie też menu na cały tydzień. Tylko nie przegapcie zamówień – na poniedziałek i wtorek składa się je w niedzielę, a na środę, czwartek i piątek do 17.00 we wtorek.

Sato gotuje

Ta maleńka knajpka z domowym, japońskim jedzeniem to nasza najbliższa restauracyjna sąsiadka. Ukryta jest w pawilonie pomiędzy blokami z wielkiej płyty, na Pawińskiego 24, ale rozpoznacie ją z daleka po czarno-białym muralu. W środku jest dość ciasno, ale za to pięknie pachnie rybą, a to zawsze wynagradzało Fisi niewielką ilość miejsca pod stolikiem.

Pan Sato lepi onigiri, gotuje aromatyczne zupy, smaży robione na miejscu makarony, a zamiast sushi szykuje ciepłe dania ryżowe donburi. Dowóz teraz można zamówić przez Wolta, a na FB sprawdzicie czy na miejscu nie są akurat dostępne japońska ceramika, chlebki czy kosmetyki.

SHUK

SHUKa zawsze można było poznać po palmach, światełkach i wesołym tłumie na Placu pod Skrzydłami. To wegetariańska knajpa słynna z dwóch rzeczy: śniadań i drinków.

My jesteśmy fanami ich śniadań, a to one królują w SHUKowej dostawie na Wolcie (w weekendy aż do 14:00), razem z bliskowschodnimi mezze. A tak wygląda nasze śniadanie zamówione w dostawie w tym tygodniu i ten sam zestaw sprzed 7 tygodni, jedzony jeszcze na miejscu – identycznie, brakuje tylko palm:

pies siedzi przy stole zastawionym jedzeniem

Gdzie jeszcze karmią?

Na Ochocie pełno jest fajnych miejsc, które walczą teraz o przetrwanie pandemii. W Filtrach na ul. Niemcewicza parzą kawę na wynos i sprzedają w ziarnach, do domowego mielenia. Z Heritage’a na Placu Narutowicza można zamówić pizzę z dowozem. Nasza lokalna Pochwała Niekonsekwencji w pawilonach przy Dickensa/Grójeckiej zamknęła się na czas gastrolockdownu, ale odwiedzimy ją na kawę gdy tylko go zdejmą. W najgorszej sytuacji jest chyba Klubokawiarnia Życie jest fajne, prowadzona przez Fundację Ergo Sum działającą na rzecz osób wykluczonych, zatrudniająca w kawiarni osoby w spektrum autyzmu. Ze względu na pandemię zamknęli się całkowicie, a że nie kwalifikują się do aplikowania o rządowe formy pomocowe, uruchomili internetową zrzutkę na pokrycie najważniejszych zobowiązań. Jednocześnie co wtorek wolontariusze organizują w lokalu wydawkę obiadów oraz paczek żywnościowych i ubrań dla osób w kryzysie bezdomności – na FB można przeczytać jak można ich na bieżąco w tym wspomóc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *