Zaginął pies: co robić? [wzór ogłoszenia]

Nasz poradnik podpowie ci co robić, gdyby zaginął twój pies i jak napisać skuteczne ogłoszenie o zaginięciu psa. Ale też jak nie doprowadzić do tej sytuacji.

Jeśli zaginął ci pies i szukasz pomocy – odsyłamy od razu do praktycznej części tekstu.

Co robić by nie dopuścić do zaginięcia psa?

Odpowiedzialny opiekun powinien być przygotowany na to, że ucieczka psa może przytrafić się każdemu.

Jest szereg sytuacji i rzeczy, które mogą ją spowodować, np.:

❗️ Fajerwerki, wybuchy, wystrzały, detonacje, dźwięki i błyski burzy
❗️ Przenikliwy, nagły dźwięk (z ulicy, od samochodów, z okolicznej budowy, od innych psów)
❗️ Stresująca sytuacja
❗️ Obce, nieznane miejsce
❗️ Nieprzyjemna interakcja z innym psem lub człowiekiem
❗️ Ucieczka do suki z cieczką, do innego psa
❗️ Pogoń za kotem, ptakami, dziką zwierzyną
❗️ Zwyczajna chwila nieuwagi i nieznany powód

Nie wszystkie te rzeczy będzie w stanie przewidzieć, ale oczywiście możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo ucieczki w tych sytuacjach.

Co może pomóc?

✔️ Trzymanie psa na smyczy. To najprostsze, co możemy zrobić! I nie musi to być codzienna króciutka smycz, do dyspozycji macie też specjalne kilkunastometrowe linki treningowe.
✔️ Porządny sprzęt spacerowy. Kupujmy szelki, smycze i obroże dobrej jakości, dopasowane do wielkości i wagi psa. Wówczas mamy pewność, że nie przetrą/sparcieją i nie zerwą się przy mocnym szarpnięciu.
✔️ Jeśli decydujecie się na spuszczenie psa ze smyczy, trzeźwo oceńcie sytuację. Jeśli pies jest u was od niedawna, jest bojaźliwy, ma tendencję do ucieczek, a może spacerujecie w nieznanym miejscu czy noc sylwestrową – być może nie warto ryzykować. Czynników może być wiele, weźcie je wszystkie pod uwagę w odniesieniu do waszego psa i jego cech, lęków, zapędów.
✔️ Trening reagowania na imię i przychodzenia na zawołanie. Zwiększy nasze szanse na przywołanie psa, zanim czmychnie na dobre. Jeśli potrzebujecie wskazówek odnośnie tego jak uczyć psa przywołania, skorzystajcie z naszej zniżki afiliacyjnej “FISIA20” na 20% rabatu na webinar o przywołaniu psa od Wojtków Szkolenia.

Pamiętajcie też o tym, co wprawdzie nie ochroni psa przed ucieczką, ale być może znacznie przyspieszy odnalezienie psa:

  • Adresówka, czyli identyfikator z imieniem psa i numerem telefonu opiekuna, przymocowany do obroży lub szelek.

    Może być w formie grawerowanej blaszki, a tymczasowo nawet plastikowego breloczka do kluczy z karteczką z danymi w środku. My wybieramy haftowane adresówki zapinane na rzepy – z pracowni Hauever. Są ciche (nie obijają się), widoczne z daleka, łatwo przekłada się je pomiędzy szelkami.
  • Czipowanie, czyli elektroniczne oznakowanie psa przy pomocy mikroprocesora wszczepianego pod skórę, u weterynarza.

    Zabieg wykonuje się strzykawką, jak szczepienie. Obrożę pies może zawsze zerwać w trakcie ucieczki, a czip jest “na zawsze“. Dane przy pomocy specjalnego sprzętu odczyta weterynarz, służby miejsce, schronisko. Ważne, by sprawdzić czy czip został zarejestrowany na prawidłowe w bazie (także przy adopcji już zaczipowanego psa)! Najpopularniejszą bazą jest SAFE ANIMAL.

Właśnie zaginął mój pies. Co robić?

1 Jeśli masz psa w zasięgu widzenianawołuj, próbuj zachęcić do przyjścia. Postaraj się mieć zachęcający ton głosu.
Jeśli pies pozwoli za sobą podążać – idź za nim. Jeśli pies wyraźnie ucieka na twój widok, staraj się nie tracić go z oczu, ale zwiększ dystans.
Obserwuj go uważnie, może da podejść do siebie, skusi się na rozsypane smaczki, albo sam do ciebie wróci.

2 Jeśli stracisz psa z oczu, zostań w najbliższej okolicy przez jakiś czas. Cały czas szukaj i nawołuj – możliwe, że jest niedaleko, np. schowany w krzakach lub pod ławką, przestraszony.
Pokaż osobom napotkanym w okolicy jego zdjęcie na telefonie, na pewno jakieś masz – może przed chwilą widzieli, w którą stronę pobiegł. Zostaw im na wszelki wypadek swój numer telefonu.

3 Jeśli nie przyniosło to efektu, nie poddawaj się – włącz do poszukiwania w najbliższej okolicy bliskie osoby. Miej dla psa coś na zachętę: smaczki, parówki, puszkę mokrej karmy. 


4 Jak najszybciej zamieść informacje o zaginięciu psa na mieście i w internecie.

Dla Warszawy największa grupa ogłoszeniowa na Facebooku to “Zaginione/Znalezione zwierzęta Warszawa” – znajdziesz tam też linki do innych, lokalnych grup tego typu. Wrzuć też ogłoszenie na swoje media społecznościowe, z możliwością udostępniania dalej.

Ogłoszenia papierowe wydrukuj i rozwieś w najbliższej okolicy i w pobliskich gabinetach weterynaryjnych, sklepach zoologicznych. Warto też przejechać się z nimi do okolicznych dzielnic i parków.

Jak napisać ogłoszenie o zaginięciu psa?

Na plakacie umieść imię i zdjęcie psa, opis wyglądu i cechy szczególne, dodatkowe informacje (kolor obroży, informacje o chorobach czy lękliwości), miejsce i czas zaginięcia oraz aktualne dane kontaktowe, a także ewentualne informacje o nagrodzie. Może wyglądać np. tak:

POBIERZ NASZ WZÓR OGŁOSZENIA O ZAGINIĘCIU PSA

(aby edytować online, zaloguj się do serwisu Canva – np. przy pomocy Facebooka – i UTWÓRZ KOPIĘ PLIKU do własnej edycji).

Zdradzę wam sekret – my mamy przygotowane takie ogłoszenia, na wszelki wypadek, gotowe do wydruku.

5 Powiadom straż miejską lub eko patrol.
Obdzwoń okoliczne schroniska, przeglądaj ich ogłoszenia o nowo-przyjętych zwierzętach.

6 Nie zrażaj się po jednym dniu poszukiwań. Często psy błąkają się długo, nim uda się je odnaleźć i złapać.

Spróbuj chodzić w miejsce, gdzie pies uciekł, o różnych porach dnia i nocy. Jeśli minęło już trochę czasu, pies może być głodny, więc jest większe prawdopodobieństwo że uda się skusić go na jedzenie.

7 Bądź też przygotowany na to, że pies mógł oddalić się znacznie od miejsca, w którym uciekł – i być w zupełnie innej części miasta.
Dlatego nie ignoruj doniesień o psach podobnych do twojego, ale widzianych w dalszej okolicy.

8 Kiedy uda ci się znaleźć psa – nie karć go i nie krzycz na niego, by nie skojarzył powrotu do ciebie negatywnie.


9 Jeśli nie uda ci się znaleźć psa samodzielnie, skontaktuj się z lokalnymi władzami, fundacjami i grupami, które specjalizują się w poszukiwaniu i odławianiu psów. Mają do dyspozycji specjalistyczny sprzęt (np. specjalne klatki-łapki) i większe doświadczenie w tego typu sytuacjach.

Powodzenia, nie poddawaj się. Trzymamy kciuki za to, że twój pies się odnajdzie!

A jeśli kiedykolwiek zauważysz psa, który wydaje się zagubiony – zareaguj. Na grupie “ZZ Warszawa” znajdziesz też instrukcje postępowania w przypadku znalezienia psa.

Magdalena Kobus • HAU@FISIA.PL

Kynoedukatorka, dyplomowana trenerka i behawiorystka psów, specjalistka w dziedzinie komunikacji – zarówno tej psiej, jak i ludzkiej.

Zawodowo zajmuję się pisaniem, tworzeniem treści edukacyjnych i strategii komunikacji. Prowadzę warsztaty, wykłady, a także instagrama i bloga z poradami dla opiekunów i opiekunek psów. Współpracuję z markami oferującymi usługi lub produkty dla psów: znając specyfikę branży, usprawniam ich komunikację z klientami.
Moją misją jest promowanie świadomej opieki nad psami i odpowiedzialnej adopcji. Wierzę, że psy zasługują na nasze zrozumienie, a relację z nimi warto budować w oparciu o empatyczną komunikację oraz metody pracy zgodne z naukowo potwierdzonymi standardami z zakresu etologii, wiedzy o potrzebach i szkoleniu psów.

Zobacz też

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *